25 - Adele

25 Adele


Premiera: 20 listopada 2015
Premiera w Polsce: 20 listopada 2015

Gatunek: Pop / RnB / Hip-Hop

Wydawca: XL Recordings
Dystrybutor: Sonic Records 
CD

Recenzja - Adele "25"

Nowa płyta Adele jest jak wytworna restauracja czy ekskluzywny hotel - nieskazitelna. Wbrew pozorom to wada.

Od razu trzeba zaznaczyć, że "25" wypełniają wspaniałe piosenki. Idealnie skrojone, elegancko wyprodukowane, pięknie zaśpiewane. Każdy dźwięk na swoim miejscu, każda nuta równo w rządku za kolejną. Adele daje emocje, szczere, prawdziwe, ale jednak trzymane na wodzy. Nie ma tu tak silnego przekazu jak na "21", goryczy, żalu, gniewu, co wynika z faktu, że Angielka po prostu pewne rzeczy ma za sobą. Dominują delikatny smutek, melancholia, które w połączeniu z fortepianem i hollywoodzkimi smykami, czasem akustyczną gitarą dają klasyczne, standardowe ballady. Ładne, bezbłędne i zupełnie nieporuszające.

Każdy z numerów ma szansę zostać wielkim hitem, wszystkie bez wyjątku nadają się do radia i żaden nie wyróżnia się czymś nadzwyczajnym. Adele odznaczyła swój styl wyłącznie w kwestii wokalnej, bo nie sposób pomylić jej z kimś innym i trzeba oddać 27-latce, że potrafi budować dramaturgię. Muzycznie natomiast jej piosenki znajdują się gdzieś pomiędzy U2 a Whitney Houston czyli w największym, najbezpieczniejszym, nieinwazyjnym mainstreamie.

Trzeci longplay brytyjskiej gwiazdy ma po prostu być bestsellerem. Ma sprzedawać się w milionach, a pochodzące z krążka numery mają zapełniać ramówki. Jeszcze więcej ludzi kompletnie nieinteresujących się muzyką ma wiedzieć, kim jest Adele. Nie ma w tym nic złego. Dostajemy wszak pop najwyższej jakości. Dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, a przy tym stworzony z sercem. Ja jednak zamiast wytwornych restauracji czy ekskluzywnych hoteli wolę klimatyczne pizzerie i przytulne kwatery. Niech czasem czegoś braknie, coś zaskrzypi, zazgrzyta. Perfekcja nie zawsze gwarantuje niezapomniane doznania.

autor: Anna Szymla

25: E-Recenzje

Informacje - Adele "25"

Pierwszy album młodziutkiej wokalistki z Tottenham w północnym Londynie, zatytułowany „19" był wielkim sukcesem i obietnicą świetlanej kariery. Druga, nagrana dwa lata później płyta to już zwiastun narodzin wielkiej gwiazdy.

Adele Adkins jest kolejną wychowanką kuźni talentów scenicznych - BRIT School w podlondyńskim Croydon, która odniosła sukces. Do grona jej absolwentów zaliczają się m.in. Amy Winehouse (do której Adele jest notorycznie porównywana), Kate Nash, Leona Lewis i członkowie grupy Feeling, a także rówieśnicy i rówieśniczki wokalistki, którzy już także zdążyli zaznaczyć swoją obecność na brytyjskiej scenie, jak Katy B. i Jessie J. Gwiazda Adele, która wychowała się na piosenkach Etty James, Evy Cassidy, Elli Fitzgerald, Roberty Flack, ale też i na współczesnej muzyce pop świeci jednak dziś najjaśniej. Jej debiut, „19", przyniósł jej uznanie na trudnym, wymagającym rynku amerykańskim, co przypieczętowane zostało przyznaniem jej prestiżowej nagrody Grammy. Album „21", wyprodukowany po części przez Paula Epworth'a (Bloc Party, Plan B, Florence And The Machine) i po części przez legendarnego Ricka Rubina (Red Hot Chili Peppers, Tom Petty, Johnny Cash, Gogol Bordello), to już dzieło w randze świadectwa dojrzałości scenicznej i autorskiej.

Otwierający „21" (i wybrany na pierwszy singel z płyty) utwór „Rolling In The Deep" definiuje - sięgając do tradycji bluesa i hymnów gospel - nastrój i styl całości. Adele słusznie rezygnuje z eklektyzmu „19" i śmielej i z większą pewnością swego głosu i talentu odwołuje się do wielkiej tradycji bluesa z południa („Rumour Has It"), klasycznego soulu („Don't You Remember", „I'll Be Waiting", „One And Only") i - takie można odnieść wrażenie - do schedy po wybitnych białych wokalistkach sprzed pół wieku: Dusty Springfield („Set Fire To The Rain") i jakby Janis Joplin („Take It All"). Album okraszony jest urokliwymi balladami (wspomniana „Take It All", „Turning Tables" i „Lovesong" z repertuaru The Cure). Doprawdy, rzadko kiedy tak młodym artystkom jak Adele nadaje się tytuł diwy. Wystarczy jednak posłuchać jej głosu i magicznej interpretacji już choćby tylko „Rolling In The Deep", by przekonać się, iż ona w pełni na ten zaszczyt zasługuje.

Tracklista

# Tytuł Czas
1 Hello 4:55
2 Send My Love (To Your New Lover) 3:43
3 I Miss You 5:48
4 When We Were Young 4:50
5 Remedy 4:05
6 Water Under the Bridge 4:00
7 River Lea 3:45
8 Love in the Dark 4:45
9 Million Years Ago 3:47
10 All I Ask 4:31
11 Sweetest Devotion 4:11

Artyści wystepujący na albumie "25"

Danger Mouse producent
Adele wokal,muzyka,słowa
Paul Epworth producent

Teledyski z płyty "25"

Brak teledysków z tej płyty
Piszesz recenzję dla: 25


Przepisz tekst z obrazka:


* pola obowiązkowe


Dodaj komentarz do płyty "25"

Autor:
Komentarz:

Przepisz tekst z obrazka: