Bang! - Reni Jusis

Bang! Reni Jusis

#88985314922


Premiera: 15 kwietnia 2016

Gatunek: Pop / Elektronika

Wydawca: Sony Music
CD

Recenzja - Reni Jusis "Bang!"

Nie wiem czy to aż "Bang!", ale na pewno Reni Jusis wraca z przytupem.

To pierwszy album autorki przeboju "Zakręcona" od 7 lat. Niektórych dziwi, że ta płyta powstawała tak długo, a mnie wręcz przeciwnie. By stworzyć taką muzykę, jaką słyszymy na "Bang!" trzeba sporo czasu. Czasu, by złapać dystans. Do siebie, do bycia artystką, do show-bizu. Trzeba czasu, by nauczyć się bawić dźwiękami tak bez skrępowania. By wyjść poza ramy, by zapomnieć o schematach. Do tego konieczny jest luz, spokój i czas.

Reni Jusis na swej nowej płycie przypomina mi Roisin Murphy. Nie w bezpośredni sposób, nie chodzi o muzykę samą w sobie, lecz raczej o podejście do niej i do sztuki. Jest w tym swoboda i śmiałość. Jest przekraczanie granic i puszczanie oka. Świadome oraz celowe naigrawanie się, przejaskrawianie i przede wszystkim zabawa. Reni pokazuje, że do sztuki nie zawsze trzeba podchodzić śmiertelnie poważnie, udowadnia, że kicz z pewnej perspektywy przestaje być kiczem i na odwrót. To, co pozornie ambitne, artystyczne okazuje się tandetne. Taki jest ogólny charakter tej płyty, jej swoiste przesłanie.

Czysto muzycznie Jusis stworzyła coś na wzór swojego dźwiękowego CV, prezentując, co potrafi, na co ją stać. A jest tego niemało. Syntetyczne, neonowe, klubowe kawałki typy "Bejbi Siter" czy "Zombi świat", bądź kolorowe, popowe "Na skróty tęczą" są tym, czego po wokalistce można było się spodziewać, ale już nasączone ambientową atmosferą "Sztorm" i rozkręcająca się industrialnie "Delta" stanowią pewne zaskoczenie. Prawdziwą niespodzianką jest jednak kapitalny, chromowany, kanciasty "Y&Y", a także mroczny, duszny, zamulony "Bilet wstępu". Krótko mówiąc, mamy szeroką paletę elektronicznych barw, czasem soczystych, imprezowych, a czasem bardziej surowych.

"Bang!" to rzecz złożona i wielowarstwowa, choć najczęściej dość przystępna w odbiorze. Kto chce może znaleźć tu po prostu dobre taneczne/elektroniczne kawałki, warto jednak przyjrzeć się im też pod innym kątem.

autor: Anna Szymla

Bang!: E-Recenzje

Informacje - Reni Jusis "Bang!"

Reni Jusis “BANG!” to siódmy album ikony naszej elektroniki! Materiał jest efektem współpracy z trójmiejskim producentem i DJ-em tworzącym pod pseudonimem STENDEK. Gościnnie pojawiają się też M.Bunio.S (Dick4Dick) oraz Kuba Karaś (The Dumplings).

Z międzypokoleniowego połączenia sił powstała płyta tyleż aktualna i świadoma, co opierająca się jednosezonowym modom – słowem: autorska i ponadczasowa. Echa świeżych nurtów muzyki elektronicznej mieszają się tu z ambientową przestrzenią i poszarpanym, trapowym pulsem, a tu i ówdzie dyskretnie rezonują brzmienia spod znaku eksperymentalnego techno na przemian z minimalistycznym hip-hopowym beatem czy retro popem. Na tym tle Reni nie tylko bawi się różnymi stylistykami i barwą swojego głosu, przetwarzając ją za pomocą rozmaitych efektów, ale i sięga po szerokie spektrum środków wyrazu – od szeptów, jęków, przez charakterne melorecytacje, aż po zmodulowany do niskiego męskiego głosu rap. Wyjątkowe brzmienie płyty „BANG!” zawdzięczam STENDKOWI. Jego podejście do harmonii, warsztat, niepoparty muzyczną edukacją (STENDEK jest absolwentem gdańskiej ASP na wydziale malarstwa) zawładnęło moją muzyczną wyobraźnią na dobre i zmotywowało wreszcie do stworzenia nowego albumu. Cały materiał powstał bardzo szybko, spontanicznie, w niecałe pół roku – opisuje współpracę sama artystka.

W gąszczu tej bezkompromisowej architektury dźwiękowej da się wyłuskać również klasyczne melodie na długo zapadające w ucho – najbardziej przebojowe w zestawie “Bejbi siter” “Zostaw wiadomość” czy „Zombi świat”. Całość dopełniają wieloznaczne teksty, w których Reni między innymi portretuje siebie jako ikonę kobiecości o tysiącu twarzy – matki, strażniczki domowego ogniska, szamanki, kochanki, ale też szalonej imprezowiczki i przede wszystkim wciąż natchnionej artystki. Oto spektakularny powrót do gry po siedmiu latach przerwy – w życiowej formie, której pozazdrościłoby jej wielu dzisiejszych debiutantów.

Tracklista

# Tytuł Czas
1 Zostaw wiadomość 5:13
2 Bejbi siter 3:26
3 Kęs 7:11
4 Sztorm 4:06
5 Koniec końców 4:04
6 Po kolana w mule 3:16
7 Y&Y 4:09
8 Bilet wstępu 4:32
9 Delta 4:16
10 Zombi świat 4:05
11 Na skróty tęczą 4:01

Artyści wystepujący na albumie "Bang!"

Brak danych.

Teledyski z płyty "Bang!"

Brak teledysków z tej płyty
Piszesz recenzję dla: Bang!


Przepisz tekst z obrazka:


* pola obowiązkowe


Dodaj komentarz do płyty "Bang!"

Autor:
Komentarz:

Przepisz tekst z obrazka: