Dla naiwnych marzycieli - Ania Dąbrowska

Dla naiwnych marzycieli Ania Dąbrowska


Premiera w Polsce: 4 marca 2016

Gatunek: Pop

Wydawca: Sony Music
CD

Recenzja - Ania Dąbrowska "Dla naiwnych marzycieli"

Wiosna coś nie chce do nas przyjść, ale muzyczną wiosnę, a nawet lato przynosi swą nową płytą Ania Dąbrowska.

"Dla naiwnych marzycieli" to po prostu przyjemne, popowe granie. I to największy komplement, bo sztuka ta jest coraz rzadsza. Bez kiczu, bez klubowych wycieczek, bezpretensjonalnie. Zgrabne melodie, niegłupie teksty, ładne aranżacje. Niby bezpiecznie, zachowawczo, a tak naprawdę z wyczuciem, umiarem, z klasą. W nowych piosenkach Dąbrowskiej jest mnóstwo słońca i ciepłego powietrza. Do tego stopnia, że pojawiają się elementy reggae.

Już na wstępie artystka zaskakuje nas karaibskim bujaniem ("Nieprawda"). Podobne rytmy, choć bardziej subtelne i przeplecione elementami brytyjskiego R&B mamy w "Poskładaj mnie". Podobną lekkość rodem z Wysp słychać również w moim ulubionym utworze z albumu, czyli "Nie patrzę". Gdyby dodać beaty, wpompować nieco energii, zaprosić rapera, spokojnie można by z tym kawałkiem podbijać Zjednoczone Królestwo. Na uwagę zasługuje ponadto urokliwe, delikatne, akustyczne "Oddycham" odrobinę przypominające klimatem "Cherry Blossom Girl" z repertuaru Air. Ania zadbała oczywiście też o tych, którzy najbardziej lubią ją w wydaniu melancholijno-balladowym ("Naiwny marzyciel").

Najnowsze dzieło Ani Dąbrowskiej to znane patenty i sprawdzone pomysły, muzyka radiowa, stonowana, umiarkowana. Piosenki o miłości w wersji słodkiej i gorzkiej, pełne wdzięku i uroku. Szlachetne, wysmakowane, kobiece i tak urzekająco naturalne. Naiwne i dla marzycieli, ale o to właśnie chodzi.

autor: Anna Szymla

Dla naiwnych marzycieli: E-Recenzje

Informacje - Ania Dąbrowska "Dla naiwnych marzycieli"

Jak śpiewa w jednej z nowych piosenek – nic nie musi. To raczej my musieliśmy czekać na nowy materiał Ani Dąbrowskiej, tym razem wyjątkowo długo. Artystka poświęciła się bowiem życiu rodzinnemu, ale też postanowiła przemeblować swoje zaplecze artystyczne - zmieniła management, skład zespołu, producenta i wreszcie na nowo wymyśliła swoją muzykę. Na szczęście pozostawiła te elementy, które zawsze były nieodzownymi elementami jej stylu: pastelowe ciepło głosu, szlachetne melodie i szczyptę melancholii w tle.

Płyta dla „Dla naiwnych marzycieli” powstawała przez pół roku, w czterech różnych warszawskich studiach, z udziałem kilkunastu muzyków. - W dużej mierze związane było to z procesem uczenia się przeze mnie produkcji muzycznej. Wszystko chciałam wypróbować na własnej skórze i na własnym portfelu. Przemieszczałam się z miejsca na miejsce i sprawdzałam, co z tego wyjdzie – tak Ania Dąbrowska wspomina proces tworzenia i rejestracji materiału. Muzyki, która zaskakuje subtelnością i elegancją, ujmuje przestrzenią podkreślaną przez partie fortepianu, gitary akustycznej czy fletu. - Po raz pierwszy przed wejściem do studia zrobiłam próby z zespołem i razem aranżowaliśmy te piosenki. Lekkość tej muzyki, powietrze, które tam słychać, wynika również z tego, że sprawdziliśmy, co działa i wiedzieliśmy, że już nie trzeba niczego dokładać, że piosenka jest gotowa.

Brzmienie „Dla naiwnych marzycieli” to również zasługa Aleksandra Kowalskiego, lepiej znanego jako Czarny HIFI. Producenta, który choć kojarzony jest przede wszystkim z hip-hopem (z grup HiFi Banda i Monopol, a także ze współpracy m.in. z Eldo, Pezetem, Mor W.A., Sokołem i Marysią Starostą). Doskonale odnajduje się w świecie kojących zwrotek i chwytliwych refrenów, co udowodnił wcześniej chociażby produkcjami dla Izy Kowalewskiej. - Czarny HIFI rzeczywiście aktywnie działa w środowisku hiphopowym, z niego się wywodzi, ale na pewno się do niego nie ogranicza. Podczas pracy nad płytą ani razu nie zdarzyło się, żeby namawiał mnie do dorzucenia tłustego beatu – śmieje się Ania. - Jest otwartym człowiekiem z romantyczną wrażliwością muzyczną.

„Dla naiwnych marzycieli” to rzeczywiście płyta rozmarzona i może nawet naiwna, ale przede wszystkim przebojowa i mimo kilku gorzkich nut, wprawiająca w pogodny nastrój. Zresztą, tego pisać nie trzeba – każdy fan muzyki w Polsce doskonale wie, jak działa głos Ani Dąbrowskiej. Premiera płyty jest zapowiedziana na 4 marca. Album pojawi się na rynku w dwóch wersjach: Standardowej (1 CD), której tracklistę można podejrzeć już dziś (poniżej) oraz Limitowanej (2CD), której okładkę i zawartość Artystka ujawni już w poniedziałek!

Tracklista

# Tytuł Czas
1 Nieprawda -
2 Gdy nic nie muszę -
3 Bez ciebie -
4 Nie patrzę -
5 Naiwny marzyciel -
6 W głowie -
7 Poskładaj mnie -
8 Oddycham -
9 Staraj się nie czuć -
10 I'm Trying to Fight It -

Artyści wystepujący na albumie "Dla naiwnych marzycieli"

Brak danych.

Teledyski z płyty "Dla naiwnych marzycieli"

Brak teledysków z tej płyty
Piszesz recenzję dla: Dla naiwnych marzycieli


Przepisz tekst z obrazka:


* pola obowiązkowe


Dodaj komentarz do płyty "Dla naiwnych marzycieli"

Autor:
Komentarz:

Przepisz tekst z obrazka: