Graal - Medium

Graal Medium

#7251592


Premiera w Polsce: 20 listopada 2012

Gatunek: RnB / Hip-Hop

Wydawca: Asfalt Records, EMI Music Poland
2CD

Recenzja - Medium "Graal"

Drugie legalne wydawnictwo Mediuma, rapera i producenta z Kielc, to jedna z najbardziej interesujących pozycji w polskim hip-hopie od dawna. Muzyk zabiera nas w muzyczną podróż, która nikogo nie pozostawi obojętnym.

Wątki wiary, religii nie są w twórczości naszych artystów poruszane zbyt często. Możemy znaleźć oczywiście pojedyncze nawiązania do Boga, wyznania miłości, podziękowania za dar życia, ale w większości przypadków ogranicza się to jednak do króciutkich frazesów. Na "Graalu" ta tematyka dominuje. To wycieczka do świata człowieka, którego wiara całkowicie odmieniła i który chce swoimi słowami, deklaracjami odmienić innych. Można odnieść wrażenie, że Medium wcielił się w rolę kaznodziei. Są kawałki, w których niczym guru sekty nakazuje żebyśmy spojrzeli głębiej w siebie, ruszyli z pozycji mentalnego letargu, ogłupienia, żebyśmy popatrzyli na wszechświat jako zbiorowość ludzi, w którym każda wierząca, oddana jednostka jest wartością ponad inne. Znam wielu słuchaczy, dla których ciężar przekazu okaże się zbyt duży, przytłaczający. Szczególnie, że to wydawnictwo dwupłytowe, a krążek nazwany "Półkula Księżyca", przeznaczony do słuchania w całkowitym skupieniu nocą, jest naprawdę mocny. Tutaj nie ma ani jednego przypadkowego słowa. Medium wie, co chce przekazać. Mnie to wciągnęło, czy tak będzie z Tobą czytelniku, pojęcia nie mam. Wydaje mi się jednak, że jeśli temat wiary, wątki metafizyczne są ci całkowicie obce, na "Graalu" nie znajdziesz za wiele dla siebie. Warto wtedy spróbować oddzielić kwestie tekstów i wykonania od samej muzyki, która prezentuje się wspaniale. Samplowany, uzupełniony żywymi instrumentami, hip-hop najwyższych lotów. Niby inspirowany klasycznym brzmieniem z obozów Quannum czy Rawkus, ale przygotowany w bardzo świeży, oryginalny sposób. Podkłady są zróżnicowane, dopracowane perfekcyjnie, mnóstwo w nich smaczków. Warstwa muzyczna przypomina trochę podróż do miejsca, które znasz z czasów dzieciństwa i do którego masz sentyment. Odwiedzasz je z uśmiechem na ustach, przypominasz sobie stare zakamarki, ale co krok odkrywasz też coś nowego, fascynującego. Taka też jest ta płyta, fascynująca, wciągająca. Potrzeba jednak dużo odwagi i otwartości, aby zanurzyć się w pełni w świecie Mediuma. Wybór należy do Ciebie, ja polecam.

autor: rafi

Graal: E-Recenzje

Tracklista

# Tytuł Czas
1 Plac pod księżycem 2:41
2 Graal 4:21
3 Picasso 4:03
4 Hologram gościnnie Gift of Gab 5:48
5 Zza grobu 5:14
6 Drogo - Znaki 5:16
7 Astral 4:35
8 Nieśmiertelnik 4:22
9 Nakaz wielkości 2:25
10 Rząd dusz 3:24
11 Kim jesteś? 3:38
12 Wielokropek 6:45
1 Eter gościnnie Justyna Dżbik 3:34
2 Jazzba dźwięku 4:42
3 Łzałamaż 4:18
4 Matka planeta 5:23
5 Meteorologika gościnnie Bisz, Te-Tris 5:29
6 I zapanuje radość 3:44
7 Nie spać, zwiedzać 3:46
8 Piorunochron 3:27
9 Tekst życia gościnnie O.S.T.R 5:26
10 Nieme kino 3:41
11 Wyrocznia 7:23
12 Skwer pod słońcem 5:18

Artyści wystepujący na albumie "Graal"

O.S.T.R. rap
Te-Tris rap
Medium rap,muzyka,słowa
Bisz rap

Teledyski z płyty "Graal"

Graal
Nieme kino Medium
Graal
Graal
Skwer pod słońcem Medium
Graal
Piszesz recenzję dla: Graal


Przepisz tekst z obrazka:


* pola obowiązkowe


Komentarze do płyty "Graal" (Medium)

13 grudnia 2012, 19:20

Anonim

Lepiej bym tego nie ujął :)

13 grudnia 2012, 19:31

kala

Geniusz to synonim Medium, proste.

13 grudnia 2012, 19:38

Graal

bardzo ciężka do zrozumienia płyta rozkmina będzie długa i szeroka

13 grudnia 2012, 19:56

Numi

Hmmm osobiście dla mnie każda płyta była ciężka ... zaczęło się od Seansu... było w nim coś fascynującego a zarazem czegoś, co ciężko mi było rozkminić, zarzuciłem tą płytkę do kąta... później ukazała się Teoria ... też ciężki orzech do zgryzienia, chociaż lepiej przypadła mi do gustu pod względem bitów(co okazało się chwilowe)... Spróbowałem więc AŹE... Podobnie jak seans wydawała się klapa... No więc od nowa postanowiłem przesłuchać Seansu i pykło... idealna płyta chyba na okres 6miesięcy non stop od rana do wieczora w głośnikach, każdy kawałek pożerałem ... po paru miesiącach spróbowałem znowu przesłuchać AŹE i podobnie ... chyba właśnie ono najbardziej przypadło mi do gustu(z tych wszystkich 4albumów) również długie miesiące słuchania... I tak po tych dwóch płytach, doszło do mnie że nie do końca rozumiem ten przekaz z Teorii Równoległych Wszechświatów... Podobnie jest teraz z Graalem, niby tak jak w recenzji narzuca nam pewne sprawy... Człowiek wierzący odmieniony, ciężkie to dla mnie do przyjęcia bo nie jestem zbyt wierzącym człowiekiem... Uważam że najmocniej trzeba wierzyć w siebie... Bo to jest najważniejsze w życiu... I nie lubię narzucania mi spraw pokroju religia, Bóg...(nie że hejting ale to moje odczucia osobiste) Może w końcu dojdę i rozkminie tą płytę... Kupiłem ją jak 3 wcześniejsze i nie żałuje szacunek dla Mediuma, jest inny z płyty na płytę... Zmienia mu się wokal i myślę że robi to specjalnie ... Żeby nie było monotonii ...Utwór Nie chce się obudzić na buffach na prawdę mocno wchodzi w głowę... 5 Piotrek, oby tak dalej !

13 grudnia 2012, 21:33

The Old Gobo

Płyta genialna, od strony muzycznej po prostu bajka!!!

14 grudnia 2012, 13:01

mimE

Myślałem, że już nic lepszego w tym roku niż "Wilk Chodnikowy nie wyjdzie", ale płyta Mediuma powala na kolana :)

15 grudnia 2012, 11:26

piotr

Płyta roku :)

Dodaj komentarz do płyty "Graal"

Autor:
Komentarz:

Przepisz tekst z obrazka: