Lioness: Hidden Treasures - Amy Winehouse

Lioness: Hidden Treasures Amy Winehouse

#00602527903330


Premiera: 2 grudnia 2011
Premiera w Polsce: 5 grudnia 2011

Gatunek: Rock / Pop / RnB / Hip-Hop
Styl: neo soul

Wydawca: Island Records
Dystrybutor: Universal Music Polska 
CD

Recenzja - Amy Winehouse "Lioness: Hidden Treasures"

Nie jest to ani nowe "Frank" ani "Back to Black". Nie jest i nie ma prawa być. Nie znaczy to jednak, że "Lioness: Hidden Treasures" to słaba płyta. Co to, to nie.

Jest w słuchaniu i recenzowaniu dzieła wokalistki coś słodko-gorzkiego. Z jednej strony swoisty kac moralny, że nawet po śmierci nie daje się jej spokoju. Że trzeba było jeszcze coś "wycisnąć" z tego nietuzinkowego talentu. Z drugiej to kawał wspaniałej, płynącej prosto z serca muzyki. Naprawdę znakomite piosenki, które szkoda, by nie ujrzały światła dziennego.

Pisałam, że to ani "Frank", ani "Back to Black" nie dlatego, że są to znacznie gorsze piosenki, ale zwyczajnie dlatego, że to nie dzieło stworzone jako całość, lecz zbiór bardzo różnych piosenek. Mocno eklektyczny zestaw, który pokazuje, że nie dane nam było poznać wszystkich muzycznych wcieleń wokalistki. Wyboru utworów dokonali Mark Ronson i Salaam Remi. Zdecydowanie bardziej czuć tu Remiego, niż figlującego z dęciakami Ronsona. Jest przyjemnie bujające reggae ("Our Day Will Come"), smakowita bossa nova ("The Girl From Ipanema"), kapitalna hiphopowa perełka nagrana z Nasem ("Like Smoke") czy diametralnie inny, tradycyjnie popowy duet z Tonym Bennettem ("Body And Soul"). Słychać echa lat 50. i 60., tu i ówdzie przebija się aksamitne soulowe ciepło, jest miejsce na zmysłowy blues, a nawet iście bondowskie zagrywki. Niezmiennie jest coś w muzyce Amy, co sprawia, że chce się jej słuchać głównie z trzeszczącego winylu. To piękne bardzo organiczne i klasyczne brzmienie.

"Lioness: Hidden Treasures" to kompilacja wysmakowanych, bardzo dobrych utworów, przy których serce pęka. Pęka, że tak wspaniała artystka odeszła tak wcześnie.

autor: Anna Szymla

Recenzja - Amy Winehouse "Lioness: Hidden Treasures"

Za mało czasu jeszcze minęło, żeby tej płyty słuchać bez dojmującej myśli: czemuś nam to uczyniła wspaniała dziewczyno?

Raz na jakiś czas - rzadko przecież - na świecie pojawia się wyjątkowy talent. Takim talentem z pewnością była Amy Winehouse. Obdarzona pięknym głosem, zaskakująca urodą i tą nadwrażliwością, która w efekcie doprowadziła do jej smutnego końca. Wszyscy obserwowaliśmy jej życie z poczuciem, ze mamy do czynienia z bombą zegarową, która wcześniej czy później wybuchnie. Nie wiedzieliśmy tylko, kiedy to się stanie. Teraz już wiemy, ale na pewno nam - kochającym muzykę, ta wiedza nie była do niczego potrzebna.

W książeczce płyty można znaleźć spisaną ręką Amy Winehouse tracklistę trzeciego albumu, który nigdy już nie powstanie. Nie dostaniemy albumu zgodnego z pomysłami wokalistki. Na otarcie łez, dostaliśmy więc nagrania, które raczej nie trafiłyby na tę wymarzoną płytę artystki. "Lioness: Hidden Treasures" to bowiem inne wersje znanych już piosenek Amy, przeróbki klasyków w wykonaniu Angielki, duet z Tonym Benettem (ostatnia piosenka nagrana przez artystkę) oraz kompozycje samej Winehouse - nie zawsze najwyższych lotów.

Amy ma jednak w sobie coś z Jimiego Hendriksa (i nie chodzi mi o te nieszczęsne 27 lat). Nawet gdy nagranie nie jest najlepszej jakości, czy kompozycja niekoniecznie genialna, Amy swoim głosem tak jak Hendrix gitarą potrafi przyprawić o gęsią skórkę. Głos wokalistki, tak jak gitara Jimiego zawsze jest wyrazicielem emocji. I o to właśnie w muzyce chodzi, i dlatego tak trudno słuchać tej płyty bez łzy w oku.

Czy Amy Winehouse wydałaby taką płytę gdyby żyła? Na pewno nie. Czy każdy fan muzyki powinien te płytę mieć w swojej kolekcji. Na pewno tak.

autor: Wojciech Duś

Lioness: Hidden Treasures: E-Recenzje

Tracklista

# Tytuł Czas
1 Our Day Will Come 2:49
2 Between The Cheats 3:34
3 Tears Dry (Original Version) 4:08
4 Will You Still Love Me Tomorrow (2011) 4:23
5 Like Smoke feat Nas 4:38
6 Valerie (68 Version) 4:00
7 Girl From Ipanema 2:47
8 Half Time 3:51
9 Wake Up Alone (Original Recording) 4:24
10 Best Friends, Right? 2:56
11 Body and Soul with Tony Bennett 3:19
12 A Song For You 4:29

Artyści wystepujący na albumie "Lioness: Hidden Treasures"

Mark Ronson producent

Teledyski z płyty "Lioness: Hidden Treasures"

Brak teledysków z tej płyty
Piszesz recenzję dla: Lioness: Hidden Treasures


Przepisz tekst z obrazka:


* pola obowiązkowe


Dodaj komentarz do płyty "Lioness: Hidden Treasures"

Autor:
Komentarz:

Przepisz tekst z obrazka: