Nowa płyta - Voo Voo

Nowa płyta Voo Voo

#9788326807657


Premiera w Polsce: 19 października 2012

Gatunek: Rock

Wydawca: Agora S.A.
CD

Recenzja - Voo Voo "Nowa płyta"

Mądry rock. Czy ktoś wymyślił już taką etykietkę? Mniejsza o to, czy ona istnieje czy też nie. Do Voo Voo pasuje idealnie.

Przewijającym się motywem oprawy graficznej płyty jest zespół. Zespół idący przez Halę Stulecia we Wrocławiu, siedzący w niej na krzesełkach, delektujący się mile spędzanym czasem w jakiejś knajpce, oglądany w sytuacji koncertowej. Dość radosny obraz się z tego wyłania. Na myśl przychodzą nam spokój, radość, jak podczas spotkania dobrych kumpli, którzy rozprawiają o życiu. Różnych jego przejawach, niekoniecznie tych miłych.

Wojciech Waglewski od paru dekad chodzi po naszych domach i oddaje swe dźwięki, że pożyczę linijkę z "Inaczej nie umiem". Oddaje i słowa. Dzieli się poprzez nie z nami refleksjami, obserwacjami o życiu i składa je ekonomicznie, precyzyjnie, ciekawie. Nierzadko silnie wzruszając, jak w przejmującej rozmowie z nieżyjącym już Stopą pod tytułem "Do Stopki" (obok tekstu zamieszczono rysunek perkusisty autorstwa jego córki). Muzycznie Voo Voo jest chyba nieco mniej rockowe i zadziorne niż na płycie "Wszyscy muzycy to wojownicy". Kolorów jest z kolei na "Nowej płycie" troszkę więcej. Co nie znaczy, że rockowego pazura nie usłyszymy. Usłyszymy. Weźmy kapitalny numer "Ukłony" o motoryce nasuwającej skojarzenia z "Baby Please Don't Go" Them, rozwijający się w dalszej części w czadowy, gitarowy rock. Albo "Głupie to". Ogromne wrażenie robi wspaniale narastający, podniosły "Może dziś", dzięki chórowi mający wręcz gospelowski sznyt. Pięknie buja lekko stonesowski "Co było to było". Jak zwykle u Voo Voo odnajdziemy ślady korzennego bluesa, country, folku. Jest nawet oparty na dęciakach walczyk niczym z ludycznej wiejskiej zabawy.

Muzycy, jak zwykle, z wielką swobodą poruszają się po stylistykach. Choć nie zawsze jest radośnie w tekstach i dźwiękach, to radość z grania jest wyczuwalna w każdej sekundzie płyty. Całość brzmi świetnie, organicznie. Waglewski to autor tekstów, który i fajnie bawi się słowami, i mówi nam wiele o nas samych, zadaje pytania, które sami nierzadko sobie zadajemy. "Gdybym chociaż trochę umiał inaczej, lecz inaczej nie wychodzi, nie wychodzi mi raczej" - śpiewa w przywoływanym już "Inaczej nie umiem". W nawiązaniu spuentuję następująco - mam nadzieję, że inaczej lider Voo Voo nigdy nie będzie umiał i że zawsze będzie mu wychodziło tak dobrze jak na "Nowej płycie".

autor: Lesław Dutkowski

Nowa płyta: E-Recenzje

Tracklista

# Tytuł Czas
1 Co było to było 4:00
2 Inaczej nie umiem 3:30
3 Bezsenność 4:27
4 Trąbka, pompka i lewarek 2:59
5 Do Stopki 4:10
6 Smutas 3:58
7 Może dziś 6:17
8 Pierwszy raz 4:09
9 Ukłony 3:06
10 Powiewa 2:54
11 Cymbał 3:29
12 Moje Katmandu 3:27
13 Głupie to 3:18
14 Na dęte 1:38

Artyści wystepujący na albumie "Nowa płyta"

Wojciech Waglewski wokal,gitara,muzyka,słowa

Teledyski z płyty "Nowa płyta"

Nowa płyta
Pierwszy raz Voo Voo
Nowa płyta
Nowa płyta
Bezsenność Voo Voo
Nowa płyta
Piszesz recenzję dla: Nowa płyta


Przepisz tekst z obrazka:


* pola obowiązkowe


Dodaj komentarz do płyty "Nowa płyta"

Autor:
Komentarz:

Przepisz tekst z obrazka: