ii - Liima

ii Liima


Premiera: 18 marca 2016
Premiera w Polsce: 18 marca 2016

Gatunek: Elektronika

Wydawca: 4AD
Dystrybutor: Sonic Records 
CD

Recenzja - Liima "ii"

Jeśli od melodii wolicie rytm, a od prostych piosenek, zabawę dźwiękiem Liima to rzecz dla Was.

Za projektem Liima kryją się muzycy duńskiej formacji Efterklang, Mads Brauer, Casper Clausen i Rasmus Stolberg, oraz specjalizujący się w grze na instrumentach perkusyjnych Tatu Rönkkö. Słowo "liima" po fińsku (Rönkkö jest Finem) znaczy "klej" i dość dobrze oddaje charakter twórczości grupy. Sporo tu bowiem elementów, dźwięków, stylów, klimatów, które w zaskakujący sposób połączone, zespolone zostały w spójną całość. Dominuje rytm, co zapewne w dużej mierze jest zasługą jedynego nie-Duńczyka w składzie. Dzięki częstemu i obszernemu użyciu perkusjonaliów (także automatów perkusyjnych), płyta "ii" jest cudownie rozedrgana i nerwowa. Pełna stukania, pukania i tykania. Wibrująca, drżąca i roztrzęsiona.

Wydawać by się mogło, że takie rozłożenie akcentów, sprawi, iż będziemy mieć do czynienia z zimnymi, odhumanizowanymi utworami. Owszem, momentami można odnieść takie wrażenie, bywa surowo, niemal industrialnie, ale tylko dopóki nie pojawi się głos. Jest coś wspaniale melancholijnego, nowo-romantycznego w wokalu Caspera Clausena, co z miejsca ociepla piosenki. Chwilami, gdy śpiewa tak czysto i harmonijnie przypomina młodego Bono, Brendana Perry'ego z Dead Can Dance (w niższych rejestrach) czy Midge'a Ure'a (nawet wąsy ma podobne). Skleiwszy rytm z głosem dostajemy niebanalne elektroniczno-organiczne utwory (pojawiają się nawet dęciaki). "Amerika" urzeka przestrzenią i emocjonalnym śpiewem, rozświetlony metalicznymi dźwiękami "Roger Waters" zachwyca eksperymentalnymi, lekko dzikimi rozwiązaniami a "Trains in the Dark" porywa w transową podróż. Czasem zdarza się Skandynawom skręcić w bezpieczniejsze, bardziej komercyjne rejony. Wtedy pojawiają się dość oczywiste, pastelowe indie fragmenty ("Black Beach"), ale na szczęście nie jest ich zbyt wiele.

Liima na pewno warta jest uwagi, szczególnie przed zbliżającym się OFF Festivalem, gdzie panowie wystąpią. Jeśli ten materiał odpowiednio podbić koncertową energią, zagrać z pasją i zaśpiewać z zaangażowaniem, może okazać się prawdziwym hitem imprezy. Potencjał na pewno jest.

autor: Anna Szymla

ii: E-Recenzje

Informacje - Liima "ii"

Liima to nowy zespół utworzony przez fińskiego perkusistę Tatu Rönkkö, którego wspomagają: Mads Brauer, Casper Clausen i Rasmus Stolberg z duńskiej formacji Efterklang.

Na ich debiutanckiej płycie ‘ii’ znalazły się utwory stworzone w czasie czterotygodniowego pobytu w Finlandii, Berlinie i Stambule oraz na Maderze. Każde z tych miejsc odcisnęło swoje piętno na brzmieniu. Czasami w sposób dosłowny, za sprawą nagrań i sampli. Każdy pobyt kończył się występem przed publicznością, która miała okazję usłyszeć świeżo napisane utwory. Muzycy Liima (czyli „klej” po fińsku), uznali spontaniczność pisania i ograniczenia czasowe jako coś niezwykle wyzwalającego. Używając prostego koncertowego zestawu – na który złożyły się syntezatory, samplery perkusyjne, głosy, bas i efekty – czwórka muzyków korzystała z twórczej dynamiki, grając intuicyjnie i niczym przy użyciu zbiorowej świadomości, przekształcała surowe szkice w piosenki. W październiku 2015 roku, razem z producentem Jonasem Verwijnenem weszli do studia Vox-Ton w Berlinie, gdzie zarejestrowali całość w trzy dni, nagrywając na żywo, bez żadnych dogrywek. ‘ii’ zmiksował Francesco Donadello. Pierwszym promującym album utworem jest ‘Amerika’, do którego powstał wyreżyserowany przez Oliviera Groulx teledysk. Nakręcony w Palmdale w Stanach Zjednoczonych, w całości powstał przy użyciu smartfona i jest intrygującym wizualnym wprowadzeniem do świata muzyki zespołu Liima.

Tracklista

# Tytuł Czas
1 Your Heart 4:32
2 Amerika 5:54
3 Roger Waters 4:22
5 Trains In The Dark 3:57
6 Woods 4:21
7 513 4:11
8 You Stayed In Touch With The Wrong Guy 4:02
9 Black Beach 4:38
10 Change Of Time 2:48

Artyści wystepujący na albumie "ii"

Brak danych.

Teledyski z płyty "ii"

Brak teledysków z tej płyty
Piszesz recenzję dla: ii


Przepisz tekst z obrazka:


* pola obowiązkowe


Dodaj komentarz do płyty "ii"

Autor:
Komentarz:

Przepisz tekst z obrazka: