Gotan Project – tango w Warszawie

20 września 2002
ok. 2 minut czytania

Ich muzyka to połączenie tanga, house’u i funky. Nowoczesne podkłady muzyczne, francuski urok, brytyjska elektronika i latynoska zadziorność sprawiły, że jest to w tej chwili jeden z najbardziej oczekiwanych zespołów koncertowych w Europie. Podczas swoich występów trójka mieszkańców Paryża, Philippe Cohen Solal, Christoph H. Müller i Eduardo Makaroff, proponuje m.in. nową wersję „Last Tango In Paris” Gato Barbieriego, znaną doskonale z filmu Bertolucciego „Ostatnie tango w Paryżu”. Interesująco i nowatorsko brzmi również „Vuelvo Al Sur” mistrza tanga, Astora Piazzolli.

Gotan Project swój pierwszy winylowy singel wydał w lutym 2000 roku – z utworami „Vuelvo Al Sur” i „El Capitalismo Foraneo”. Potem były kolejne „małe” płytki tria (kompozycje najczęściej trafiały na cenione we Francji składanki z serii „Buddha Bar” i „Hotel Costes”), jednak do Polski nagrania grupy dotarły dopiero za sprawą albumu „La Revancha Del Tango”.

Zespół Gotan Project można było zobaczyć podczas tegorocznego festiwalu w Roskilde. Koncert, a właściwie przedstawienie pt. „Gotan Project” oglądał dziennikarz muzyczny Programu III Polskiego Radia, Paweł Kostrzewa. Oto fragment jego relacji: „Na żywo Gotan Project brzmią znakomicie. Początkowo od widowni oddziela ich półprzezroczysta kurtyna, na której wyświetlane są zdjęcia i krótkie projekcje filmowe klimatycznie ilustrujące muzykę wydobywającą się z głębi. Za nią widać siedmioro muzyków melancholijnie, ale wcale nie ckliwie pracujących nad akordeonem, gitarami, skrzypcami, perkusją i pianinem. Całość przeszywają delikatne, początkowo gdzieś uciekające i niezauważalne beaty z automatu. Dopiero po kilkudziesięciu minutach zasłona opada i na wpół zahipnotyzowany słuchacz nie ma już szans, by wymknąć się urzekającej i ciepłej argentyńskiej bajce. Spowita dymem scena, a przede wszystkim to, co się na niej odbywa przykuwa wzrok do ostatniej chwili.”