10 lat albumu \”Granda\” Brodki

18 grudnia 2020
ok. 2 minut czytania

Dziesięć lat temu ukazała się płyta \”Granda\” Moniki Brodki. Dla Artystki był to radykalny zwrot w jej karierze. Bogatsza o życiowe doświadczenia, pewna siebie i gotowa na artystyczne eksperymenty, Artystka opublikowała bezkompromisowy materiał. Krążek zdobył 3 Fryderyki 2011 roku.

Dekadę temu album ten trudno było zaszufladkować i tak samo jest dzisiaj. Niebanalne słowa, w których pisaniu pomagali Monice Radek Łukasiewicz z formacji Pustki i Jacek Szymkiewicz z Pogodno ujmowały absurdalnym humorem, oddawały hołd poezji Białoszewskiego i mrugały do przeróżnych konwencji. Brodka bawiła się swoim głosem, pozwalając mu płynąć w nowych kierunkach. Po premierze, \”Granda\” dotarła do 2. miejsca listy najlepiej sprzedających się płyt w Polsce a 15 listopada 2011 roku album uzyskał status podwójnej platynowej płyty.

Limitowana edycja wydawnictwa ukaże się na białym winylu już 9 kwietnia przyszłego roku. Każdy z tysiąca albumów będzie numerowany i wydany na 180 gramowym winylu. Album można zamawiać tutaj.

Muzycznym prezentem dla fanów od Moniki na dziesięciolecie albumu \”Granda\” będzie zapewne digitalowa premiera filmu \”Ale Granda\”| Making of albumu \”Granda\” (2010). Materiał ten, który reżyserował Quentin Carenzo był dotychczas dostępny tylko na płycie DVD dołączonej do limitowanej edycji albumu. Film ten pokazuje proces tworzenia płyty od początków, aż po tak zwany final touch. Kamera zagląda do rodzinnego domu Moniki, do studia w Teatrze na Woli, śledziła przebieg \”góralskich eksperymentów\”, nagrań wokalnych i instrumentalnych. To chwilami zabawny, chwilami sentymentalny, czasem ironiczny, portret grupy ludzi, która spędziła kilka miesięcy w intymnej, przyjacielskiej relacji ze sobą i z muzyką. Prawie 40 minutowy dokument był rzeczą nietypową na naszym rynku fonograficznym.