Alan Parsons Live Project w Warszawie

13 stycznia 2010
ok. 2 minut czytania

The Alan Parsons Project stał się żywą legendą muzyki rozrywkowej, a to zapewne ze względu na ich własny styl, który ukazywał innym wykonawcom nowe możliwości, torował nieznane dotąd ścieżki w muzycznej twórczości. Ich utwory niemal od razu stawały się przebojami, fani doceniali je za oryginalność i ponadczasowość.

Główny twórca grupy urodził się w 1948 roku w Wielkiej Brytanii. Od najmłodszych lat zdradzał wielkie zainteresowanie muzyką – uczył się gry na gitarze, pianinie i flecie, grywał w szkolnych zespołach. Swoją pasję postanowił wykorzystać w dorosłym życiu – zaczął pracować jako inżynier w wytwórni EMI, aby jak sam mówi „poznać wszystkie sekrety, które kryją się za produkcją albumów”. Współpracował z takimi sławami jak The Beatles czy Paul McCartney, ale naprawdę głośno zaczęto o nim mówić po wydaniu „The Dark Side Of The Moon” zespołu Pink Floyd, za którą otrzymał swoją pierwszą nominację do Grammy.

W 1975 roku postanowił założyć, wspólnie z autorem tekstów Erickiem Woolfsonem, własną formację – The Alan Parsons Project. W 1976 roku wydali debiutancki album, zainspirowany twórczością Edgara Allana Poe, „Tales of Mystery Imagination”, następnie w sprzedaży pojawiały się „I, Robot”, „Pyramid” czy „Eve”. W sumie do roku 1987, kiedy to drogi Erica i Alana rozeszły się, wydali wspólnie 10 albumów, z których każdy pokrywał się złotem i platyną niemal na całym świecie.

Jednak na tym nie zakończyła się twórczość Alana Parsonsa. W 1993 roku powrócił z krążkiem „Try Anything Once” i rozpoczął, jako Alan Parsons Live Project, koncertowanie na całym świecie. Fani po raz pierwszy mieli okazję usłyszeć największe przeboje grane na żywo. I byli tym zachwyceni. W 2004 roku zaskoczył po raz kolejny – tym razem elektronicznym albumem „A Valid Path”, bo jak stwierdził „ta branża się zmienia, a ja czuję, że muszę dotrzeć do innego rodzaju słuchaczy, nie tracąc przy tym swojej tożsamości”.

16 marca w Sali Kongresowej w Warszawie będziemy mieli okazję usłyszeć największe przeboje artysty.