Album Björk w przyszłym miesiącu

31 października 2017
ok. 2 minut czytania

Longplay zatytułowany „Utopia” ukaże się 24 listopada. Dziewiąty album islandzkiej artystki zdobi okładka z jej porterowym zdjęciem poddanym poważnej obróbce. Grafikę można obejrzeć na Twitterze. Twórcą jest Jesse Kanda, którego wspomagali Björk, Jamesa Merry i Hungry

– Chodzi o poszukiwanie utopii i o bycie zakochaną – wyjaśnia wokalistka. – Spędzanie czasu z osobą, z którą się dobrze czujesz na każdym poziomie jest oczywiście utopią.

Wydawnictwo promuje singel „The Gate”, do którego teledysk nakręcił Andrew Tomas Huang. W filmiku widzimy Islandkę w niezwykłej sukni projektu Gucci. Suknia była robiona ręcznie, a do jej stworzenia wykorzystano 5 metrów opalizującego PCW, 2 metry pasków z takiego materiału i 20 metrów organzy. Prace trwały 550 godzin, plus dodatkowe 320 godzin na zdobienia.

Björk przygodę z muzyką zaczynała jako dziewczynka, wydając swój dziecięcy, imienny debiut, gdy miała zaledwie 12 lat. Ważnym etapem jej kariery był zespół The Sugarcubes (1986-1992). Jako dorosła solistka wydała pierwszy album, „Debut”, w 1993 roku. Wśród jej najważniejszych utworów znajdują się „It’s Oh So Quiet”, „Army of Me” czy „Hyperballad”. Na całym świecie sprzedała kilkadziesiąt milionów płyt. Islandka miała również epizod aktorski – wystąpiła w dramacie „Tańcząc w ciemnościach” Larsa Von Triera, do którego zresztą napisała też muzykę. Za nagrany z Thomem Yorkiem utwór „I’ve Seen It All” otrzymała nominację do Oscara.