Algiers dołączają do OFF-a

29 czerwca 2015
ok. 2 minut czytania

Trasa z Interpol, debiutancki album w Matador Records i do tego entuzjastyczne recenzje, w których Algiers porównywani są do brzmienia „Motown z wczesnych lat 70., protopunkowej wściekłości MC5, syntezatorowego prymitywizmu Suicide i nasiąkniętej Biblią dramaturgii Bad Seeds” (Pitchfork). Trio z Atlanty stanęło właśnie u progu wielkiej kariery, co absolutnie nie dziwi – tak żarliwej i oryginalnej muzyki w wykonaniu debiutantów dawno nie słyszeliśmy.

Algiers zastąpią w składzie tegorocznego OFF-a formację The Budos Band, która odwołała wizytę w Europie. Otrzymaliśmy od nich lakoniczne oświadczenie w tej sprawie: „Ze względu na niekorzystne okoliczności, The Budos Band nie będą w stanie zagrać na OFF Festivalu czy w ogóle w Europie w 2015 roku. Mamy nadzieję, że Budosowa Masakra zawita ponownie do Europy w 2016 roku!”

Mistrz Hailu Mergia, jeden z pionierów etiopskiego jazzu, poinformował nas, że w Katowicach akompaniować mu będzie sekcja rytmiczna w składzie: Mike Majkowski (bas) i… Paweł Szpura (bębny). To perkusista, którego wielbicielom sceny improwizowanej nie trzeba przedstawiać, który grywa m.in. z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim, znany jest też ze składów m.in. Lotto, Hera, Cukunft i Wovoka.

Kwadrofonik wystąpią na OFF-ie z gościem specjalnym – to Adam Strug, wybitny wokalista, poeta i etnomuzykolog. Ich wspólne pojawienie się na scenie oznacza zapewne, że usłyszymy materiał z albumu „Requiem ludowe”, wydanego w kwietniu wspólnego dzieła Struga i Kwadrofonik. To skomponowana na nowo muzyka żałobna, zanurzona w tradycji pieśni mazowieckich i tekstach pochodzących z XIX-wiecznego „Śpiewnika Pelplińskiego”.

Kolejna wiadomość pochodzi z obozu Peaking Lights – Indra Dunis, piękniejsza połowa duetu, musi zostać w Stanach Zjednoczonych ze względów osobistych. Aaron Doyes nie odwołał jednak wizyty w Europie i przyjeżdża – również na nasz festiwal – ze swoim solowym projektem Peaking Lights Acid Test, który jest „instrumentalną disco-dubową wersją Peaking Lights”. Nie zmienia się miejsce i godzina występu: to wciąż piątek, Scena Trójki, 21.50.

Impreza odbędzie się w dniach 7-9 sierpnia w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Gwiazdami będą Patti Smith, Ride, Run The Jewels, Sun Kil Moon czy The Residents.