Amy Lee pisze muzykę do „Kronik Narnii”

22 listopada 2004
ok. 2 minut czytania

Amerykanka starała się także o niewielką rolę w tym obrazie, ale nie wiadomo czy ją dostanie, gdyż zażyczyła sobie żeby jej postać w miarę szybko została zamordowana. – Uwielbiam tego typu mroczne historie dla dzieci – tłumaczy Amy Lee. – Choć nie bezpośrednio, nasza muzyka bierze inspiracje z takich właśnie opowieści.

„Lew, czarownica i stara szafa” jest pierwszą z cyklu siedmiu opowieści C.S. Lewisa o tajemniczej Narnii. Ta położona w innym świecie kraina zamieszkana jest przez mówiące zwierzęta, karły, driady, fauny, smoki, a także ludzi. Książki opowiadają o dzieciach, które dostają się do Narnii, by wspomóc jej mieszkańców w trudnych momentach ich dziejów.

W roli złej Białej Czarownicy w obrazie zobaczymy Tildę Swinton. 24-letni Brytyjczyk James McAvoy zagra fauna Tumnusa, który jest pierwszym stworzeniem jakie spotyka Łucja, najmłodsza z czwórki rodzeństwa, gdy odkrywa, że stara szafa jest przejściem do Narnii. Faun zaprzyjaźnia się z Łucją na polecenie Białej Wiedźmy, by później ją zdradzić. Jest jednak na to zbyt dobry, więc za karę zostaje przemieniony w pomnik. Rupert Everett udzieli głosu postaci Lisa. 9-letnia Georgie Henley z Londynu zagra Łucję, inny londyńczyk, 12-letni Skandar Keynes – Edmunda, 15-letnia Anna Popplewell z West Yorkshire – Zuzannę a 17-letni William Moseley z Gloucestershire – najstarszego brata Piotra. Jim Broadbent wcieli się w postać profesora, w domu którego bohaterowie spędzają wakacje i gdzie odkrywają szafę prowadzącą do Narnii. Ray Winstone udzieli głosu panu Bobrowi. Natomiast wcześniej podano, iż Dawn French usłyszymy jako Panią Bobrową.

Scenariusz napisali Christopher Markus, Stephen McFeely i Ann Peacock. Reżyseruje autor dwóch części „Shreka”, Andrew Adamson. Film będzie kosztował ponad 100 milionów dolarów. Do kin trafi pod koniec 2005 roku. Dystrybucji podjęła się wytwórnia Walta Disneya.