Ania Dąbrowska śpiewa dla Julii Kijowskiej

29 marca 2021
ok. 2 minut czytania

Piosenka \”Rysa\” promuje serial i także płytę z muzyką do cyklu stacji AXN. Soundtrack z muzyką autorstwa Wojtka Urbańskiego do serialu \”Rysa\” premierę będzie miał 9 kwietnia. Płyta ukaże się jako CD w limitowanym nakładzie kolekcjonerskim jak i w wersji digital w serwisach streamingowych.

Swoją premierę ma także teledysk do piosenki Urbański – \”Rysa\” feat. Ania Dąbrowska, wiodącego utworu serialu, do którego słowa napisała i zaśpiewała Ania Dąbrowska.

– Muzyka do serialu \”Rysa\” to połączenie świata elektroniki, współczesności z tradycyjnym instrumentarium i ludowymi akcentami – mówi Wojtek Urbański. – Po jednej stronie mamy syntezatory, głębokie basy i szerokie przestrzenie, charakterystyczne dla muzyki elektronicznej i bliskie mojemu stylowi muzycznemu. W kontrze do tych elementów użyłem jednak tradycyjnych instrumentów, takich jak lira korbowa, piszczałki, flety oraz instrumenty smyczkowe. Chciałem aby dwoistość tej muzyki oddawała zmagania i podwójne życie głównej bohaterki serialu. Żyje ona w pewnym zawieszeniu, między światem dziennym, który zna i pamięta, ale również nocnym, który dzieje się poza jej świadomością. Poprzez muzykę starałem się oddać charakter obu tych światów, w jednym z nich dotykając bardzo mrocznych i ciężkich emocji. Do nagrania tych utworów zaprosiłem eksperta muzyki tradycyjnej Sebastiana Wielądka (liry korbowe, piszczałki, flety) oraz wybitnych skrzypków Stanisława Słowińskiego i Agnieszkę Świgut.

Beata Śliwińska jest autorką oprawy graficznej płyty. Zaprojektowała również autorski, dedykowany kolaż, który znajduje się wyłącznie w książeczce dołączonej do płyty CD i stanowi unikatowy dodatek do tej produkcji. Limitowana kolekcja płyt CD zostanie również podpisana przez Wojtka Urbańskiego. Płytę z soundtrackiem do serialu \”Rysa\” można zamówić już w sklepie U Know Me Records.

\”Rysa\”, pierwsza część cyklu kryminalnego autorstwa Igora Brejdyganta to połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym. Największą zagadką okazują się bolesne doświadczenia głównej bohaterki. Monika Brzozowska, policjantka pracująca w warszawskim wydziale zabójstw, stara się wygrać z dręczącymi ją lękami i ocalić samą siebie. Kobieta, w miarę prowadzenia dochodzenia w sprawie serii morderstw, zaczyna trafiać na tropy prowadzące do niej samej. Bohaterka przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż zwykłe porachunki. Cierpiąca na zaniki pamięci Brzozowska zostaje wplątana w niebezpieczną grę, która zmusi ją do ponownej walki z demonami przeszłości. Na ekranie zobaczymy między innymi: Julię Kijowską, Macieja Zakościelnego, Dawida Ogrodnika, Kingę Preis, Janusza Chabiora, Zuzannę Zielińską i Zbigniewa Zamachowskiego. Premiera telewizyjna serialu \”Rysa\” już 13 kwietnia o godz. 22:00 w AXN. Kolejne odcinki emitowane będą w każdy wtorek o 22:00.