Animal Collective, The Automatic, Armia i Tilt w Jarocinie

27 kwietnia 2009
ok. 3 minut czytania

Animal Collective to jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych współczesnych zespołów, wciąż poszukujący i wyznaczający nowe muzyczne trendy. Dokonania grupy wymykają się wszelkim klasyfikacjom, będąc od samego początku istnienia grupy niesamowitą mieszanką folkowego nastroju, noise’owych sprzężeń oraz rozmarzonych i psychodelicznych melodii. Z każdą kolejną płytą Animal Collective poszerzają spektrum zainteresowań. Nie rezygnując z eksperymentów, stają się na swój sposób bardziej „popowi”, czego najlepszym dowodem jest wydany na początku 2009 roku album „Merriweather Post Pavilion” będący najbardziej przystępnym krążkiem w karierze formacji. Ich albumy „Sung Tongs” (2004), „Feels” (2005) oraz „Strawberry Jam” (2007) zbierały niemal wyłącznie pozytywne recenzje i znajdowały się w podsumowaniach tak prestiżowych magazynów, jak Pitchforkmedia czy Stylus Magazine. Członkowie Animal Collective mają na koncie także świetnie przyjęte projekty poboczne: Panda Bear nagrał między innymi płytę „Person Pitch” (2007), zaś Avey Tare wspólnie z małżonką Kristín Anną Valtýsdóttir (grupa múm) przygotował eksperymentalny longplay „Pullhair Rubeye” (2007).

W Jarocinie pojawi się także walijska rockowa grupa The Automatic, autorzy takich przebojów jak „Monster” czy „Steve McQueen”. Brytyjska prasa uznaje formację za młodą nadzieję brytyjskiej gitarowej sceny, często stawiając Walijczyków w jednym rzędzie z gwiazdą ubiegłorocznego festiwalu – grupą The Subways. Podobnie jak The Subways, The Automatic dają niezwykle energetyczne, żywiołowe koncerty. Walijski zespół ma w dorobku dwa długogrające krążki: debiutancki „Not Accepted Anywhere” (2006) oraz „This Is A Fix” (2008). Krytycy dostrzegli na krążkach ślady niezwykle eklektycznych inspiracji od The Blood Brothers przez Blur do Muse. Propozycja The Automatic pozostaje jednak w pełni oryginalna.

W Jarocinie zagra także legenda polskiej muzyki, istniejąca od 1984 roku grupa Armia. Występ na festiwalu będzie częścią promocji nowej, wyczekanej przez fanów płyty „Proces”, która ukazała się na początku 2009 roku. To pierwszy od czterech lat studyjny krążek grupy Tomasza Budzyńskiego.

Na festiwalu pojawi się także formacja Tilt ze specjalnie przygotowanym programem z okazji 30-lecia istnienia. Zespół Tomka Lipińskiego zaprezentuje przekrojowy zestaw złożony z piosenek pochodzących z różnych etapów istnienia grupy. Występ Tiltu powinien okazać się prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników polskiego rocka. Na scenie obok Tomka Lipińskiego pojawią się specjalni goście, którzy uświetnią urodziny formacji. Już wkrótce więcej szczegółów dotyczących tego jubileuszowego występu.

W Jarocinie zagrają także grupy Plagiat 199 oraz jarocińska Persona Non Grata.

Przypomnijmy, iż udział w tegorocznym festiwalu w Jarocinie potwierdzili dotąd: Editors, Bad Brains, I AM X, The (International) Noise Conspiracy, New Model Army, Ignite, Kazik Na Żywo, Myslovitz, Acid Drinkers, Happysad, Czesław Śpiewa, The Black Tapes, Kumka Olik oraz Maria Peszek.

Ceny wejściówek przedstawiają się następująco:

do 30 czerwca:
bilety jednodniowe w cenie 59 złotych
karnety trzydniowe w cenie 89 złotych

po 30 czerwca:
bilety jednodniowe w cenie 69 złotych
karnety trzydniowe w cenie 99 złotych