Anna Maria Jopek idzie w tango z Gonzalo Rubalcabą

15 grudnia 2016
ok. 2 minut czytania

Premiera krążka została wyznaczona na walentynki, czyli na 14 lutego 2017 roku. Materiał powstawał z kubańskim trio jednego z największych pianistów improwizujących naszych czasów – Gonzalo Rubalcabą. Spośród setek starych tang i boler artyści wybrali te, które inspirują ich najbardziej (m.in. „To ostatnia niedziela”, „Rebeka”, „Twe usta kłamią”) i mogły stać się pomostem między tym, co minione, światem lat 30. ubiegłego stulecia, a współczesną muzyką wokalną. Pomostem między kulturami – polską, kubańską, żydowską, argentyńską i amerykańską.

– Kiedy pracuję z muzykami z różnych od mojej tradycji muzycznych, zawsze zachwyca mnie ich inność – mówi Anna Maria Jopek. – To co wnoszą w nagrania staje się moim duchowym bogactwem. Zdumiewa ogrom piękną i prawdy na skrzyżowaniu kultur i ludzkich wrażliwości. Muzyka jest językiem jedności. Praca nad starymi tangami była magiczna. Rzadko zdarza się materiał takiej urody, nasycony i melancholią i tajemnicą i erotyką. Nagrywanie z Gonzalo to czysta mistyka.

Album w najwyższym standardzie audiofilskim zrealizował wielokrotny laureat nagrody Grammy Carlos Alvarez w legendarnym studio nagraniowym The Hit Factory w Miami na Florydzie. Materiał dokumentujący sesję można obejrzeć tutaj.

W marcu 2017 rusza trasa promująca nadchodzący longplay.

Anna Maria Jopek i drużyna z Hawany zagrają w Toruniu, Gdańsku, Bielsku-Białej, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie i Katowicach.

Anna Maria Jopek to wokalistka i kompozytorka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone).

Od 2000 roku jej muzyka jest wydawana na całym świecie. Sprzedała milion płyt, ale najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. Mieszka na warszawskim Żoliborzu i w lizbońskiej Alfamie. 3 maja 2015 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski – za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej oraz za popularyzowanie polskiej muzyki w świecie.