Arctic Monkeys kolejną gwiazdą Open’era

26 lutego 2009
ok. 3 minut czytania

Arctic Monkeys to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych zespołów brytyjskiego rocka. Dzięki potędze internetu zdobyli popularność jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty, czego dowodem jest choćby wyprzedanie legendarnej londyńskiej Astorii zanim wyszedł ich pierwszy oficjalny singiel. Album „Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not” stał się najszybciej sprzedającym się debiutem w historii Wysp Brytyjskich, a Arctic Monkeys są wielokrotnymi zwycięzcami BRIT Awards.

Arctic Monkeys zostało założone przez szkolnych przyjaciół z Sheffield – Alexa Turnera, Jamiego Cooka, Andy Nicholsona i Matta Heldersa. Zaraz potem młodzi muzycy zaczęli grać swoje pierwsze koncerty, podczas których rozdawali płyty demo. Fani zespołu przegrywali je, przekazywali dalej, a co najważniejsze – umieszczali w internecie. Przez to Arctic Monkeys zyskali rozgłos, nie będący wynikiem zabiegów marketingowych wytwórni, a dzięki z dnia na dzień powiększającej się oddanej grupie słuchaczy. Alex Turner i jego koledzy jako pierwsi skierowali gitarową energię na taneczne parkiety, dzięki czemu stanęli na czele nowego ruchu muzycznego. Szybko zyskali też wsparcie BBC Radio 1, a także brytyjskiej prasy.

Członkowie zespołu długo unikali momentu, kiedy będą musieli podpisać kontrakt, aż wreszcie w czerwcu 2005 roku wstąpili do wytwórni Domino, z którą wcześniej związali się Franz Ferdinand. Pierwszy singiel „I Bet You Look Good On The Dancefloor” trafił od razu na pierwsze miejsce UK Singles Chart, a kolejny „When The Sun Goes Down” poszedł w jego ślady. Debiutancki album mimo tego, że część materiału była już znana i krążyła od dawna w sieci, osiągnął rekordową liczbę sprzedanych kopii w pierwszym tygodniu – ponad 363 tysiące egzemplarzy.

Oprócz BRIT Awards zespół otrzymał również prestiżową Mercury Prize. Jasne stało się, że Arctic Monkeys są jednym z najważniejszych zespołów na Wyspach Brytyjskich, a także na świecie, a zespół kontynuował triumfalny pochód przez największe festiwale muzyczne, takie jak: Roskilde, Rock Werchter, Pukkelpop i Oxegen.

Drugi album „Favorite Worst Nightmare” wyszedł 23 kwietnia 2007 roku, tydzień później trafiając oczywiście na pierwsze miejsce listy sprzedaży. Materiał na płycie pokazał, że zespół rozwinął się pod względem kompozycyjnym i brzmieniowym, co potwierdziły nagrody BRIT Awards w kategoriach Najlepszy Album Brytyjski i Najlepszy Zespół Brytyjski oraz nagrody magazynu NME za Najlepszy Album. Ich pozycję potwierdził też niezwykły koncert na festiwalu Glastonbury.

Arctic Monkeys mimo sławy, zdecydowanie nie są najbardziej kontrowersyjnymi postaciami na brytyjskiej scenie muzycznej, głównie skupiając się na koncertach i pracy studyjnej. Lider formacji Alex Turner jest wręcz pupilem brytyjskiej prasy plotkarskiej, ale nie dzięki związkowi z modelką i prezenterką Alexą Chung, a dzięki zaangażowaniu w inne projekty muzyczne, z których najbardziej znany to The Last Shadow Puppets.

Perkusista formacji – Matt Helders również nie traci czasu, m.in. jest odpowiedzialny za przygotowanie kolejnej części jednej z bardziej prestiżowych kompilacji muzycznych „LateNightTales”, a także wraz z członkami The Reverend And The Makers i Babyshambles założył formację Mongrel.

Niedawno pojawiło się DVD z zapisem koncertu Arctic Monkeys w The Apollo, za które zostali nagrodzeni na wczorajszej ceremonii NME Awards, a już niedługo pojawi się trzeci studyjny album zespołu. Tym razem muzycy postawili na współpracę z liderem formacji Queens of the Stone Age – Joshem Homme, zaszywając się z nim na kalifornijskich pustkowiach. Jednak ostateczny kształt albumu zostanie zapewne opracowany wraz z producentem dwóch wcześniejszych płyt – Jamesem Fordem z Simian Mobile Disco. W Polsce Arctic Monkeys wystąpią po raz pierwszy.

Do tej pory swój występ potwierdzili: Moby, Kings of Leon, Placebo, The Kooks, Duffy, Basement Jaxx, The Ting Tings, Madness, Crystal Castles, Gossip, Buraka Som Sistema i Speed Caravan.

Ceny biletów:
karnet na 3 dni (od piątku do niedzieli) – 280 złotych
karnet na 4 dni (od czwartku do niedzieli) – 320 złotych
Dopłata do pola namiotowego – 20 złotych

Cena biletu jednodniowego jest taka sama jak w roku 2008, czyli 140 złotych.

Sprzedaż odbywać będzie się za pośrednictwem Opener.pl oraz w punktach sprzedaży sieci Ticketpro.pl i Eventim.pl.