Arcturus i Tygers Of Pan Tang na Metalmanii

28 października 2016
ok. 2 minut czytania

Arcturus to norweska formacja, która swoją nazwę wzięła od gwiazdy z gwiazdozbioru Wolarza, a tworzą ją muzycy doskonale znani na metalowej scenie: Simen „ICS Vortex” Hestnas (m.in Borknagar, Dimmu Borgir), Knut Magne Valle (Ulver), Steinar „Sverd” Johnsen (The Kovenant), Hugh Mingay (Ulver) oraz Jan Axel „Hellhammer” Blomberg (Mayhem). Grupa ma na koncie 5 studyjnych albumów, z czego ostatni, „Arcturian” ukazał się w 2015 roku i był pierwszą płytą zespołu od dziesięciu lat oraz anonsował wielki powrót Arcturus po rozpadzie w 2007 roku. Rdzeń muzyki Arcturus opisać można jako połączenie ekstremalnego metalu z muzyką klasyczną, doprawione szalonymi, elektronicznymi improwizacjami. Utwory zespołu charakteryzują się wymyślną, wręcz melodramatyczną konstrukcją.

Tygers of Pan Tang to brytyjska formacja z kręgu NWOBHM, która działa już od 1978 roku. Po dziesięciu latach istnienia formacja zawiesiła swoją działalność i do życia powróciła w 1999 roku. Nazwa zespołu wywodzi się z cyklu o Elryku z Melnibone Michaela Moorcocka, gdzie Pan Tang było fikcyjną wyspą, na której czarodzieje trzymali udomowione tygrysy. W dyskografii grupy znajduje się 12 studyjnych albumów, a jej dotychczasowy dorobek zamyka płyta „Tygers of Pan Tang”, która właśnie ukazała się na rynku.

Na dwóch scenach Metalmanii zaprezentuje się czołówka światowej i polskiej sceny metalowej.

Ze względu na planowane niespodzianki oraz w trosce o jak najlepszą jakość festiwalu, bilety, które pierwotnie do sprzedaży trafić miały w dniu dzisiejszym, kupować będzie można dopiero od 14 listopada.

Ostatnia edycja Metalmanii odbyła się 8 marca, 2008 roku w katowickim Spodku, a wystąpiły wtedy takie gwiazdy jak m.in. Megadeth, The Dillinger Escape Plan, Overkill czy Satyricon.