Armia, Strachy na Lachy, Cool Kids of Death na Jarocinie

11 kwietnia 2011
ok. 2 minut czytania

Armia to formacja prowadzona przez Tomasza Budzyńskiego, która jest bez wątpienia jedną z najważniejszych grup w historii polskiego rocka. Zespół powstał w 1984 roku na skutek zetknięcia trzech osobowości niezależnej sceny: Tomasza Budzyńskiego (śpiewał wówczas w Siekierze), Roberta Brylewskiego (gitarzysta Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego związanego wówczas z nurtem poszukiwań parateatralnych Jerzego Grotowskiego. Jarociński występ Armii będzie miał specjalny charakter – zespół wykona bowiem w całości materiał z najsłynniejszej płyty w swoim dorobku, „Legenda”.

Benefisowy koncert w Jarocinie zagra także grupa Strachy Na Lachy. Zespół Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, lidera Pidżamy Porno zaprezentuje specjalny repertuar przygotowany z udziałem zaproszonych gości. W 2010 roku Strachy wydały album „Dodekafonia” uważany za szczytowe osiągnięcie formacji. Ponadto mają na swoim koncie albumy „Strachy na lachy” (2003), „Piła tango” (2005), „Autor” (2007) oraz „Zakazane piosenki” (2008).

Cool Kids Of Death zadebiutowali w roku 2001, swoją nazwę zaczerpnęli z piosenki Saint Etienne. Ich pierwsza płyta była niezwykle ożywczym punkowym manifestem pokoleniowym, a zawarte na niej piosenki „Butelki z benzyną i kamienie” czy „Uważaj” szybko zdobyły miano klasyków. Do dzisiaj formacja wydała cztery studyjne krążki. Nowa płyta CKOD ukaże się pod koniec maja, a promować będzie ją nagranie „Plan ewakuacji”, które poznamy w kwietniu.

Baaba Kulka to wybuchowa mieszanka artystycznych indywidualności, tworzących razem jeden z najciekawszych projektów na polskim rynku muzycznym. Wspólne dzieło Gaby Kulki i zespołu Baaba, ujrzało światło dzienne 21 marca 2011r. Materiał muzyczny, na który składa się 10 coverów Iron Maiden dopełnia koncertowe DVD zarejestrowane w warszawskim klubie Powiększenie.

Podczas tegorocznego Festiwalu w Jarocinie zagra także szkocki sekstet Dananananaykroyd. Grupa powstała w 2006 roku i jak dotychczas ma na swoim koncie jeden album studyjny, „Hey Everyone!”. Artyści określają swoją muzykę mianem fight-popu, stawiając na energiczne, radosne i jednocześnie mocne eksperymentatorskie dźwięki. Koncert promować będzie drugi longplay zespołu „There Is A Way”, którego premiera wyznaczona jest na 13 czerwca.

Wcześniej udział w festiwalu potwierdzili m.in. The Subways, happysad, Piotr Rogucki, Bad Religion, Myslovitz, Moskwa – na specjalnym koncercie z gośćmi na 28. urodziny, a także Deriglasoff oraz Acid Drinkers.