Artillery – „My Blood”

28 kwietnia 2011
ok. 2 minut czytania

Artillery nie zapisało się w annałach thrash metalu bardzo wielkimi literami, ale dało fanom kilka udanych płyt. Album „When Death Comes”, a zwłaszcza występ grupy na Metalmanii, były rozczarowujące. Czy warto było reaktywować zespół, który nagrał „Terror Squad” i „Fear Of Tomorrow”, płyty zaliczane do klasyki europejskiego thrashowego grania? Warto. Ale to wiemy dopiero po zapoznaniu się z „My Blood”.

Artillery z pewnością nie jest wykonawcą wybitnym, od którego adepci thrashu zaczynają swoją przygodę, lecz w złotych czasach gatunku imponował solidnością. Imponuje nią również dziś. „My Blood” nie odciśnie mocnego piętna na gatunku, bo nie ma tu wybitnych kompozycji, porywających solówek, porażających wokali, wspaniałych melodii. Artillery czerpie z dokonań klasyków gatunku (Metallica, Testament, może trochę Slayera) i trzeba przyznać, że wychodzi to Duńczykom nieźle. Nie zanudzają wyłącznie techniką, ostrością i ultraszybkimi tempami, choć takiej muzyki na „My Blood” jest zdecydowanie najwięcej. Wtykają tu i ówdzie z lekka orientalne gitary, spokojniejsze przerywniki albo proponują ciekawy pojedynek wokal – solo gitarowe, jak w świetnym „Thrasher”.

Muzycy umieją też zbudować wciągający, dość posępny klimat i zagrać nieco bardziej epicko („End Of Eternity”). Przede wszystkim bije z nich szczera pasja do thrashowej muzyki. To, obok dużej solidności instrumentalnej i wokalnej, największa zaleta krążka duńskiej grupy, wydanego przez polską wytwórnię Metal Mind Productions. Krew to może nie najświeższa, ale można ją wpuścić do organizmu bez obaw o poważne komplikacje czy odrzucenie.