Artyści Domino Records w Polsce

12 stycznia 2007
ok. 2 minut czytania

17 lutego w klubie Eskulap w Poznaniu oraz dzień później w warszawskiej Fabryce Trzciny zagrają młode nadzieje Domino – Archie Bronson Outfit, Psapp i James Yorkston (ten ostatni tylko w stolicy). Przed koncertami odbędą się pokazy teledysków artystów nagrywających
dla wytwórni a w Warszawie dodatkowo spotkanie z jej przedstawicielem.

Domino to – w ostatnich latach – jedna z najbardziej znanych niezależnych wytwórni. Wszystko za sprawą niewiarygodnych wręcz sukcesów Szkotów z Franz Ferdinand i pochodzących z Sheffield The Arctic Monkeys. Początki firmy to rok 1993 – wówczas Laurence Bell, do dziś szef całej załogi, wraz z Jacqui Rice’m założyli wytwórnię, by móc wydawać płyty ulubionych artystów. W pierwszych latach działalność firmy ograniczała się w dużej mierze do licencji z amerykańskich wytwórni. Z czasem jednak Bell i jego pracownicy zabrali się też za wyszukiwanie młodych lokalnych talentów. W ten sposób do Domino trafili m.in. Clinic, Hood, Matt Elliot (Third Eye Foundation), Pram, Clearlake, Four Tet czy Sons And Daughters.

Goszczący w Warszawie Archie Bronson Outfit i James Yorkstone to przedstawiciele nowego pokolenia gwiazd Domino. Pierwsi mówią o sobie „rythm and Dada combo”. Garażowo-psychodeliczny rock inspirowany The Stooges, wczesnymi The Beatles, Pere Ubu czy 13th Floor Elevators doskonale sprawdza się na koncertach.

James Yorkston pochodzi ze Szkocji i zalicza się – obok amerykańskich sław – Bonnie „Prince” Billie, czy Bright Eyes – do czołowych przedstawicieli nurtu „singers- songwriters”. Czerpie z dokonań Shirley Collins i Vashti Bunyan, Neila Younga i Nicka Drake’a. Artysta nie ukrywa też fascynacji kanonem Krautrocka – płytami takich grup jak Can czy Faust.

Ceny biletów na koncerty przedstawiają się następująco: 35 złotych przedsprzedaż, 45 złotych w dniu imprezy.