Autor muzyki do „Doktora Żywago” nie żyje

14 października 2002
ok. 1 minuta czytania

Ray Conniff zasłynął stworzeniem popularnego w latach 50. i 60. stylu muzycznego łączącego chóralne śpiewy z delikatnym muzycznym akompaniamentem. Zanim w 1954 roku został szefem aranżacji w Columbii grał na trąbce w Bunny Berigan’s Orchestra i Bob Crosby’s Bobcats. Po tym jak napisał dla artystów Columbii kilka hitów decydenci postanowili, że powinien wydawać muzykę pod własnym nazwiskiem. W rezultacie aż 12 albumów Conniffa znalazło się na liście najlepiej sprzedających się płyt. Nakład wszystkich jego płyt to 50 milionów.

W swoim repertuarze Conniff miał takie kompozycje jak „Besame Mucho” „New York, New York” czy „S' Wonderful”. Wraz z nadejściem epoki rock 'n' rolla jego popularność zmniejszyła się jednak tacy artyści The Carpenters, Simon and Garfunkel, The Fifth Dimension czy Bert Bacharach nadal korzystali z jego umiejętności aranżacyjnych.

Podczas wojny w Wietnamie wystąpił w Białym Domu. W 1974 roku był pierwszym artystą poproszonym o nagranie płyty w Moskwie. Jeszcze w 2001 roku dał serię koncertów w Brazylii. W marcu tego roku zagrał „Somewhere My Love” na ślubie Davida Gesta i Lizy Minnelli. Conniff zmarł w Palomar Medical Center w Escondido w Kalifornii po tym jak upadł i uderzył się w głowę.