Bad Religion na Ursynaliach

26 kwietnia 2013
ok. 2 minut czytania

Bad Religion to grupa, która od wielu lat inspiruje nowe pokolenia młodych punkowych wykonawców. Formacja istnieje od 1980 roku. W 1981 roku grupa wydała debiutancką EP-kę „Bad Religion” w wytwórni Epitaph Records założonej przez gitarzystę, Bretta Gurewitza. Rok później światło dzienne ujrzał ich pierwszy longplay „How Could Hell Be Any Worse?”. Rok później grupa odeszła całkowicie od punkowego brzmienia i wydała „Into the Unknown”, album w dużym stopniu bazujący na brzmieniu syntezatorów. To wydanie było całkowitym zaskoczeniem i rozczarowaniem dla fanów, co skutkowało w bardzo słabej sprzedaży (w ostatnich latach zainteresowanie tą płytą wzrosło: album, którego wydano jedynie 10 000 sztuk, osiąga na niektórych aukcjach internetowych cenę ponad 100 dolarów). W 1984 zespół wydał nowe EP – „Back to the Known” na której gitarzystą był Greg Hetson.

Bad Religion powrócił w 1987, odtąd z dwoma gitarzystami – Gurewitzem i Hetsonem i wydali kolejny album, „Suffer”. Następne płyty, „No Control” (1989), „Against the Grain” (1990), który przekroczył nakład 100 tysięcy egzemplarzy, tylko zwiększyły popularność grupy. Przed sesja nagraniową do albumu „Generator” w 1992 zespół opuścił perkusista Pete Finestone, którego zastąpił Bobby Schayer. W 1993 po nagraniu kolejnego longplaya, „Recipe for Hate”, Epitaph odsprzedał prawa do albumu większej wytwórni Atlantic Records, gdzie odtąd miały się ukazywać wszystkie płyty Bad Religion aż do 2000 roku. Wydanie „Stranger Than Fiction” w 1994 przyniosło zespołowi największy sukces komercyjny, jednak wkrótce po tym band opuścił Gurewitz. Nowym gitarzystą Bad Religion został Brian Baker, znany z takich zespołów jak Minor Threat czy Dag Nasty. Ponieważ Graffin i Gurewitz dotąd dzielili obowiązki pisania utworów, teraz ten ciężar spadł całkowicie na Grega. Brian Baker znacznie wzbogacił brzmienie grupy, która tworzyła już nie tylko proste, punkowe piosenki, co pokazały albumy „The Gray Race” (1996) oraz „No Substance” (1998) promowany singlem „Raise Your Voice” z udziałem Campino – lidera niemieckiej grupy Die Toten Hosen. W 2001 roku zespół odszedł z Atlantic Records. Niedługo po tym, z powodu poważnych kontuzji ramion, z zespołu musiał odejść perkusista Schayer. Zastąpił go Brooks Wackerman, który grał wcześniej w Suicidal Tendencies. Do Bad Religion wrócił również Brett Gurewitz, a grupa do Epitaph Records. Wydany w 2002 „The Process of Belief” jest uważany przez fanów za powrót do dawnego stylu, sprzed przejścia do wytwórni Atlantic. W 2004 roku ukazał się album „The Empire Strikes First”. W styczniu 2013 roku ukazał się ich ostatni album „The North”.

Tegoroczne Ursynalia odbędą się w dniach 31 maja – 2 czerwca 2013 na terenie Kampusu SGGW. Na festiwalu wystąpią m.in. Him, Bullet for my Valentine, Steve Aoki, Pendulum (Dj set & Verse), Parkway Drive, Soilwork oraz Luxtorpeda, Hunter, Jelonek i Mesajah.