BadBadNotGood, Destroyer, Artur Rojek, Porridge Radio oraz Flohio dołączają do składu Open\’era 2021

9 października 2020
ok. 4 minut czytania

Artur Rojek jest bezsprzecznie jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej ostatnich 25 lat. Bez względu na to czy mówimy o jego działalności zespołowej (Myslovitz, Lenny Valentino) czy wydawnictwach solowych, znany jest z ciągłej eksploracji nowych artystycznych rejonów. Chociaż wydana w 2014 roku płyta \”Składam się z ciągłych powtórzeń\” była ogromnym sukcesem, fani Rojka musieli wypatrywać nowego albumu aż 6 lat. Finał wyczekiwania przyszedł wraz z wydaniem w w lutym 2020 roku \”Kundla\”.

Kanadyjska formacja BadBadNotGood zwróciła na siebie uwagę już w kwietniu 2011 roku, kiedy zamieścili w sieci instrumentalne, jazzowo-hip-hopowe interpretacje kawałków kolektywu \”Odd Future\”. Ich nagranie szybko podchwycił Tyler, The Creator, co niedługo potem zaowocowało wspólnym nagraniem live kawałka \”Seven\” z debiutanckiego mixtape\’u rapera. Jeszcze w 2011 roku otrzymaliśmy pierwszy album zespołu \”BBNG\”, a kilka miesięcy później zaprezentowali jego następcę \”BBNG2\”. Tak jak w przypadku debiutu, na drugiej płycie oryginalne kompozycje BadBadNotGood mieszały się z coverami artystów, z których czerpali inspiracje (m.in. Kanye West, Nas, James Blake, Flying Lotus, Feist czy Joy Division). Kiedy w 2014 roku ukazywał się \”III\”, ich pierwszy album wypełniony wyłącznie oryginalnym materiałem, mieli już za sobą między innymi rezydencję na Coachelli oraz serię wydawnictw live. W 2015 roku BadBadNotGood połączyli siły z Ghostface Killah, legendą Wu-Tang Clanu, nagrywając wspólną płytę \”Sour Soul\”, a w kolejnym roku otrzymaliśmy bardzo dobrze przyjęty album \”IV\”, na którym gościnne pojawili się między innymi Charlotte Day-Wilson, Kaytranada czy Sam Herring z Future Islands. Zespół zagra 1 lipca na Alter Stage.

Destroyer, kolejny przedstawiciel kanadyjskiej sceny alternatywnej, to zespół nieprzewidywalny. Działający od 25 lat projekt pod przewodnictwem Dana Bejara (przez lata znanego również z The New Pornographers) już kilkukrotnie zaskakiwał muzycznymi eksperymentami. Destroyer przemieszczał się od brzmienia przypominającego demo nagrane w piwnicy na rozstrojonych gitarach (\”We\’ll Build Them a Golden Bridge\” [1996]), przez muzyczny rozwój na \”City of Daughters\” (1998), \”Thief\” (2000) i \”Streethawk: A Seduction\” (2001), przewrotną stylistyczną zmianę na \”This Night\” (2002), zabawę z dźwiękami MIDI na \”Your Blues\” (2004) i serię stabilnych, bardzo dobrych wydawnictw ostatnich lat, aż po najnowszą, dwunastą płytę \”Have We Met\” (2020). Destroyer wystąpi na Alter Stage 1 lipca.

Porridge Radio powstali w 2015 roku w Brighton i z każdym kolejnym rokiem zdobywali coraz większe uznanie i uwagę fanów niezależnego, alternatywnego grania. W 2018 The Guardian umieścił ich w zestawieniu Top 40 Newcomers, zwracając szczególną uwagę na talent liderki zespołu: \”Magnetyzująca Danę Margolin, łączy romantyczność Wolf Alice z (…) mroczną, senną energią PJ Harvey czy Marka Lanegana\”. Naładowane emocjami kawałki \”Lilac\” (2019) i \”Sweet\” (2020) nie pozostawiały wątpliwości, że Porridge Radio będą bardzo ważnym punktem muzycznej alternatywy w nadchodzących miesiącach. W styczniu znaleźli się w zestawieniu NME 100 na 2020 rok. Natomiast ich najnowszy album \”Every Bad\” otrzymał status Best New Music od Pitchforka. Zespół był również nominowany do prestiżowej nagrody Mercury Prize 2020. O sile ich występów na żywo przekonamy się 1 lipca na Alter Stage.

Flohio to niezwykle kreatywna artystka z Londynu, która miesza brytyjski rap z szeroko pojmowaną elektroniką, dostarczając nam niezwykle emocjonujące i unikalne brzmienie. Pierwszy wzrost jej popularności nastąpił po występie w projekcie COLORS z kawałkiem \”Bands\”. Krótko potem wydała singiel \”Watchout\”, który natychmiast otrzymał tytuł Best New Music od magazynu Pitchfork. Na wydanej w listopadzie 2018 roku EP-ce \”Wild Yout\” tylko zgłębiła swój dynamiczny flow. Nie było zaskoczeniem, że znalazła się na longliście BBC Sound of 2019 i szybko stała się jedną z najbardziej obiecujących nowych brytyjskich raperek. W 2019 roku otrzymała między innymi wyróżnienie Music Moves Europe Talent Awards, a do współpracy zaprosiły ją takie legendy jak Modeselektor i The Streets. Nadchodzący mixtape \”Unveiled\” będzie jej największym dotychczasowym projektem, zarówno pod względem długości i brzmienia, jak i nazwisk, które pojawią się na wydawnictwie. Do zobaczenia 2 lipca na Alter Stage.

Wcześniej udział w festiwalu potwierdzili The Killers, Kendrick lamar, Twenty One Pilots, Thom Yorke, The Chemical Brothers, FKA twigs, A$AP Rocky, Andreson. Paak & The Free Nationals, Martin Garrix, Michael Kiwanuka czy Seasick Steve.

Regularne bilety w sprzedaży (do 7.06.2021 lub do wyczerpania puli)

Karnet 4 dni – 649 zł
Karnet 4 dni + pole namiotowe – 749 zł
Karnet weekendowy (pt + sob) – 459 zł
Karnet weekendowy (pt + sob) + pole namiotowe – 529 zł
Bilet jednodniowy – 315 zł