Beck – „The Information”

14 października 2006
ok. 1 minuta czytania

Materiał wyprodukował Nigel Godrich – niejednokrotnie współpracujący z Beckiem, jednak kojarzony przede wszystkim z grupą Radiohead. I właśnie echa oksfordzkiego kwintetu są wyraźnie słyszalne i rozpoznawalne na tej płycie. Szczególnie w kwestii rozmaitych aranżacyjnych smaczków i niebanalnego zestawienia elektroniki oraz bardziej organicznych elementów. Ucho przyjemnie łaskoczą nietypowe brzmienia, jeszcze mniej typowe instrumenty oraz gros połamanych, pociętych i pogniecionych dźwięków.

Taki to właśnie longplay, cieszący głównie poszczególnymi składnikami utworów, niż samymi kompozycjami. Intrygujący i zaskakujący niektórymi pomysłami i rozwiązaniami produkcyjnymi. A sam Beck tradycyjnie ozdabia dość zgrabne melodie swoim beznamiętnym, ale jakże lubianym głosem. Wśród perełek nadających blasku dziełu niewątpliwie należy wymienić kawałek „Nausea” z bajecznie spożytkowanymi przeszkadzajkami i sekcją rytmiczną oraz lekko niepokojące nagranie „No Complaints”.

„The Information” to krążek raczej do słuchania przez słuchawki, niż za pośrednictwem kolumn. Raczej do powolnego delektowania się, niż do zachłystywania. I raczej na specjalne okazje, niż na co dzień.