Beyoncé i Jay-Z zainspirowani senegalskim filmem z lat 70.

14 marca 2018
ok. 2 minut czytania

Przy okazji ogłoszenia trasy koncertowej Beyoncé i Jay-Z opublikowali klip, w którym pojawiają się na motocyklu. Motor ozdobiony jest wspaniałym byczym porożem. Ujęcie to i jednocześnie zdjęcie promujące całą trasę nawiązuje do senegalskiego filmu „Touki Bouki” z 1973 roku. Klip można obejrzeć na Facebooku Jaya-Z.

„Touki Bouki” można przetłumaczyć na „hiena na gigancie”. Bohaterowie filmu Djibrila Diopa Mambéty’ego, Mory i Anta, poznają się w stolicy Senegalu, Dakarze. Ich marzeniem jest wyjechać do Paryża, ale zdobycie pieniędzy bilet na statek nie będzie łatwe. Film w którym główne role zagrali Mareme Niang i Magaye Niang kosztował 30 tysięcy dolarów.

Beyoncé i Jay-Z zagrają 30 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Koncert będzie częścią trasy „On the Run 2”. Twórcy właśnie ogłosili 36 dat w Europie i Stanach Zjednoczonych. Tournée rozpoczyna się 6 czerwca w Cardiff w Walii, a skończy 2 października w kanadyjskim Vancouver. Bilety powinny być dostępne od 19 marca.

Jay-Z to jeden z popularniejszych hiphopowych artystów. Trzy albumy nowojorczyka – „Reasonable Doubt” (1996), „The Blueprint” (2001) i „The Black Album” (2003) – uważane są za kluczowe dla gatunku. Magazyn „Rolling Stone” zamieścił go na 88. miejscu w rankingu 100 największych artystów wszech czasów. Ostatnio Amerykanin zajęty jest też produkcją filmów i dokumentów.

Beyoncé karierę zaczynała jako członkini żeńskiej grupy R&B, Destiny’s Child. Od 2003 roku działa na własny rachunek i jest dziś jedną z najpopularniejszych, najbardziej wpływowych gwiazd popu/R&B. Na koncie ma 6 studyjnych albumów, z których ostatni to „Lemonade” z 2016 roku. W ciągu blisko 20 lat na scenie Amerykanka sprzedała ponad 100 milionów płyt jako solistka i 60 milionów z Destiny’s Child.