„Biały Album” The Beatles w nowej wersji z okazji 50-lecia

24 września 2018
ok. 3 minut czytania

Od 50 lat „Biały Album” zachwyca, inspiruje i podbija serca kolejnych pokoleń wielbicieli muzyki. 9 listopada do sklepów trafią cztery nowe wersje kultowego wydawnictwa. 30 utworów zmiksowanych na nowo przez Gilesa Martina i Sama Okella w stereo, 5.1 surround audio zostanie wzbogacone o 27 wczesnych wersji demo oraz 50 kawałków z sesji nagraniowych w studiu. Większość z nich nigdy wcześniej nie była wydana. Po raz pierwszy w historii „The White Album” zostaje wydany z dodatkowymi materiałami i wersjami demo.

– W pracach nad remasterem „The White Album” staraliśmy zbliżyć się maksymalnie do dźwięków The Beatles w studiu. Odkrywaliśmy kolejne warstwy „Glass Onion” z nadzieją, że zaskoczymy zarówno najwierniejszych słuchaczy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym krążkiem – mówi Giles Martin.

Zremasterowany „The White Album” będzie dostępny w następujących formatach:
Super Deluxe: 7 płyt CD, w tym:
CD1, CD2: „The Beatles” („The White Album”) 2018 stereo album mix
CD3: Esher Demos
CD4, CD5, CD6: 50 utworów z sesji nagraniowych w studiu
Blu-ray: 2018 album mix w wysokiej rozdzielczości PCM stereo, 2018 DTS-HD Master Audio 5.1 album mix, 2018 Dolby True HD 5.1. album mix, 2018 bezpośredni oryginalny mix mono
Deluxe: „The Beatles” („The White Album”) 2018 stereo album mix + Esher Demos
Format 3CD lub 180-gramowy 4LP box set; cyfrowa kolekcja 2018 stero album mix – 27 kawałków z Esher Demos
Standard 2LP Vinyl: „The Beatles” („The White Album”) 2018 stereo mix z repliką oryginalnej książeczki

Za minimalistyczną grafikę „Białego Albumu” odpowiada Richard Hamilton, jeden z czołowych przedstawicieli brytyjskiego pop artu.

Zremasterowana wersja „The Beatles”, podobnie jak pierwsze egzemplarze oryginalnego „Białego Albumu”, jest ponumerowana na okładce (dotyczy wydania Super Deluxe). Do zestawu sześciu płyt CD i Blu-ray dołączona jest 164-stronicowa książeczka, w której znajdziemy m.in. kolorowe zdjęcia Johna, Paula, George’a i Ringo, a także plakat i teksty utworów. Nie zabraknie notatek od Paula McCartneya i Gilesa Martina, a także niepublikowanych materiałów czy atrakcji dla fanów w postaci przedruków reklam „The White Album”.

Do wersji Deluxe 3CD dołączona jest 24-stronicowa książeczka z plakatem i zdjęciami portretowymi. Te materiały trafią także do wersji 4LP.

Pierwsze piosenki na „The White Album” powstały w mieście Rishikesh w Indiach pomiędzy lutym a kwietniem 1968. Lennon, McCartney, Harrison i Starr wybrali się do słynnej akademii medytacji transcendentalnej. Ringo, który wrócił do Wielkiej Brytanii najwcześniej, otrzymał pocztówkę od kolegów z zespołu: Mamy materiał na dwa albumy długogrające. Szykuj perkusję.

W ostatnim tygodniu maja 1968 The Beatles spotkali się w domu George’a w Esher w Surrey, gdzie nagrali demo do 27 piosenek. To Esher Demos, które trafiły na wersje Deluxe oraz Super Deluxe. Zespół dokończył 19 utworów. Sesje w studiu rozpoczęły się 30 maja 1968 w Abbey Road, a ostatnia odbyła się 16 października.
„Biały Album” był pierwszym długogrającym wydawnictwem The Beatles we własnej wytwórni, Apple Records. Płyta z miejsca stała się bestsellerem. Krążek utrzymywał się na szczycie listy sprzedaży w Wielkiej Brytanii przez 22 tygodnie. „The White Album” było numerem jeden również w Stanach – 8 tygodni z 65 obecności na liście. W recenzji „Rolling Stone”, która ukazała się po premierze, współzałożyciel Jann Wenner napisał: „To najlepszy album, który kiedykolwiek wydali, a tylko The Beatles mogli dokonać tej sztuki, by przebić samych siebie.”