Björk molestowana na planie filmowym

16 października 2017
ok. 2 minut czytania

– Kobiety, które zaczęły mówić o swoich doświadczeniach zainspirowały mnie, by powiedzieć o tym, co spotkało mnie ze strony pewnego duńskiego reżysera – napisała Islandka na Facebooku. – Kiedy weszłam do aktorskiego świata, okazało się, że upokarzanie mnie i nadanie mi roli obiektu molestowania seksualnego jest normą nie tylko dla reżysera, ale i dla kilkunastu osób z ekipy, które nie tylko na to pozwalały, ale i zachęcały go. Dowiedziałam się, że reżyser może dotykać i napastować swoją aktorkę, a instytucje filmowe mu na to pozwalają. Kiedy odrzuciłam propozycję tego reżysera, obraził się, ukarał mnie i dał do zrozumienia wszystkim dookoła, że jestem trudna we współpracy. Dzięki sile i wsparciu mojej ekipy, a także dlatego, że nie miałam żadnych aktorskich ambicji, porzuciłam świat filmu i przez lata dochodziłam do siebie. Ten reżyser dokładnie wiedział, co robi i jestem pewna, że jego kolejny film był oparty na doświadczeniach ze mną. Byłam pierwszą, która się mu postawiła i pierwszą, która nie pozwoliła, by uszło mu to na sucho. Później, po konfrontacji ze mną, miał już lepsze relacje z aktorkami, więc jest nadzieja. Zatrzymajmy to. Nadchodzi fala zmian.

Przypomnijmy, że Björk zagrała w „Tańcząc w ciemnościach” Larsa Von Triera (jest Duńczykiem), do którego zresztą napisała też muzykę. Za nagrany z Thomem Yorkiem utwór „I’ve Seen It All” otrzymała nominację do Oscara. Wokalistka wystąpiła także w filmach Roberta Altmana oraz reżyserek Nietzchki Keene i Kristín Jóhannesdóttir.

Björk szykuje się do wydania nowej płyty „Utopia”. Album ukaże się w listopadzie. Zestaw poprzedza singel „The Gate”, który wraz z teledyskiem można sprawdzić tutaj.

Björk przygodę z muzyką zaczynała jako dziewczynka, wydając swój dziecięcy, imienny debiut, gdy miała zaledwie 12 lat. Ważnym etapem jej kariery był zespół The Sugarcubes (1986-1992). Jako dorosła solistka wydała pierwszy album, „Debut”, w 1993 roku. Wśród jej najważniejszych utworów znajdują się „It’s Oh So Quiet”, „Army of Me” czy „Hyperballad”. Na całym świecie sprzedała kilkadziesiąt milionów płyt.