Björk przeciwko seksizmowi w branży muzycznej

22 grudnia 2016
ok. 2 minut czytania

Islandka zagrała kilka setów didżejskich podczas festiwalu Day for Night. Nie spodobało się to niektórym dziennikarzom, którzy mieli za złe wokalistce, że „nie występuje tylko chowa się za stołem didżejskim”. Sama zainteresowana uznała to za przejaw seksizmu, bowiem podobnych zarzutów nie słyszą mężczyźni.

– Kobiety w branży muzycznej mogą być tylko wokalistkami/autorkami piosenek śpiewającymi o swych chłopakach – napisała w otwartym liście zamieszczonym na Facebooku. – Jeśli zmienią temat na atomy, galaktyki, aktywizm, edytowanie matematycznych bitów czy cokolwiek innego poza śpiewaniem o ukochanych, są krytykowane. Dziennikarze uznają wówczas, że czegoś brakuje. Jakby naszym jedynym językiem były emocje.

Gwiazda jako przykład podała swoje płyty – „Volta” i „Biophilia”, które zostały odebrana gorzej niż „Vulnicura”, gdyż nie poruszały typowych dla kobiet tematów, czyli miłości i złamanego serca. – Mężczyźni mogą co chwilę zmieniać tematy, od science fiction, po slapstickowe poczucie humoru, mogą być nerdami zatracającymi się rzeźbieniu dźwiękowych krajobrazów, a kobiety nie – dodaje. – Jeśli nie otwieramy klatki piersiowej i nie krwawimy przez mężczyzn i dzieci w naszym życiu, oszukujemy naszą publiczność.

Artystka jednak liczy, że to się zmieni. – Sprawmy, by 2017 był rokiem pełnej transformacji – pisze na koniec. – Niech dziewczyny mają prawo różnorodności.

50-letnia dziś Björk przygodę z muzyką zaczynała jako dziewczynka, wydając swój dziecięcy, imienny debiut, mając zaledwie 12 lat. Ważnym etapem jej kariery był zespół The Sugarcubes (1986-1992). Jako dorosła solistka wydała pierwszy album, „Debut”, w 1993 roku. Wśród jej najważniejszych utworów znajdują się „It’s Oh So Quiet”, „Army of Me” czy „Hyperballad”. Na całym świecie sprzedała kilkadziesiąt milionów płyt. Islandka miała również epizod aktorski, występując w dramacie „Tańcząc w ciemnościach” Larsa Von Triera, do którego zresztą napisała też muzykę. Za nagrany z Thomem Yorkiem utwór „I’ve Seen It All” otrzymała nominację do Oscara. Ostatni album Björk, „Vulnicura”, miał premierę w styczniu 2015 roku.