Björk zapowiada album „Vulnicura Strings”

6 października 2015
ok. 1 minuta czytania

Płyta „Vulnicura Strings” została nagrana tylko przy użyciu głosu, instrumentów smyczkowych i niezwykłego instrumentu viola organista. Album „Vulnicura” był pełen elektronicznych beatów i ekspresyjnego wokalu, które dopełniały niesamowite aranżacje instrumentów smyczkowych, napisane przez Björk. Wykonywane były one przez 15-osobową orkiestrę. Nowa wersja w całości skupia się na smyczkach. Pojawiają się nowe solowe partie altówki, odegrane przez Una Sveinbjarnardóttir i partie zagrane na instrumencie viola organista. Utworu „Lionsong” w wersji akustycznej można posłuchać tutaj.

– Podczas pracy nad płytą „Vulnicura” połączenie elektroniki i instrumentów akustycznych było dla mnie jak magia – opowiada Islandka. – Stało się jasne, że mogą one współistnieć. Wtedy poczułam po raz pierwszy, że ten album mógłby także istnieć w innej wersji, tylko z instrumentami akustycznymi. To jest właśnie ta wersja. Dodałam kilka partii solowych skrzypiec, nagranych przez jedyną w swoim rodzaju, Una Sveinbjarnardóttir oraz utalentowanego Sławomira Zubrzyckiego, który zagrał po mistrzowsku na instrumencie viola organista.

Dzieło na winylu pojawi się w sprzedaży 4 grudnia.

Longplay „Vulnicura” w formacie cyfrowym ukazał się w styczniu 2015 roku. Na CD i winylu dzieło dostępne jest od 16 marca 2015.