Bury Tomorrow zapowiadają album „Cannibal”

7 kwietnia 2020
ok. 2 minut czytania

– To kawałek o tłamszeniu w sobie własnych problemów, co je tylko pogarsza – mówi lider zespołu Dani Winter-Bates. – W tej piosence śpiewam o byciu taką wersją siebie, jaką chcę żeby ludzie zobaczyli. Czuje, że na ten moment moje „ja”, które pokazuje światu to moje prawdziwe „ja” ale był taki okres kiedy nie potrafiłem tego zrobić.

Zespół połączył siły z gitarzystą SikTh oraz z producentem „Black Flame” Danem Wellerem (Enter Shikari, Young Guns). Miksem i masteringiem zajęli się Adam „Nolly” Getgood oraz Ermin Hamidovic – duet, który odpowiada za album „Holy Hell” grupy Architects. Dzięki tego typu zawodowcom „Cannibal” zapowiada się jako jedno z najbardziej technicznych dzieł, jakie zespół do tej pory wydał. Dani Winter-Bates, który jest znany z poruszania tematów zdrowia psychicznego w swojej twórczości, tym razem skupił się na swoich osobistych, brutalnych przeżyciach.

– Ten album jest zarówno dla mnie jak i dla moich fanów. Opowiadanie o najmroczniejszych momentach z mojego życia to było dla mnie prawdziwe katharsis – mówi Dani Winter-Bates. – Niektórym odbiorcom może być ciężko tego słuchać, ale wiedziałem że jeżeli mam to zrobić to opowiem o wszystkim. Nie będę tworzył na pół gwizdka. Niczego bym nie zmienił w tekstach na tym albumie.

Warstwa liryczna na tym albumie ma apokaliptyczny klimat. W kawałkach „Quake” i „Better Below” zawarta jest mroczna przeszłość Daniego, ale na płycie pojawia się również motyw wpływu mediów społecznościowych w utworze „Gods And Machines”.

– Słowo kanibal odnosi się do bycia zjedzonym przez własne myśli ale też do bycia zjedzonym przez innych ludzi – tłumaczy artysta – Nie jesteśmy dobrzy ani dla samych siebie ani dla innych.

Na albumie są poruszane również problemy innych członków grupy. Tytułowy utwór to odwołanie do poprzedniego albumu zespołu „Black Flame”. Artyści podczas tworzenia tej płyty eksperymentowali z brzmieniem i stosowali nowe rozwiązania, które będzie można usłyszeć na np. „Cold Sleep” czy „Dark Infinite”. Prace nad „Cannibal” zaczęły się prawie od razu po wypuszczeniu wersji deluxe albumu „Black Flame” w czerwcu 2019 roku i odbywały się po części w trakcie trasy koncertowej Bury Tomorrow. Pomimo tego, że proces tworzenia płyty nie należał do najłatwiejszych, a artyści przekroczyli swoje mentalne i wytrzymałościowe granice to z całą pewnością jest to najlepszy album zespołu jak dotychczas. 2020 rok będzie należał do Bury Tomorrow.

Lista utworów:
1. Choke
2. Cannibal
3. The Grey (VIXI)
4. Imposter
5. Better Below
6. The Agonist
7. Quake
8. Gods & Machines
9. Voice & Truth
10. Cold Sleep
11. Dark Infinite