Can i Neil Young na soundtracku „Inherent Vice”

17 listopada 2014
ok. 2 minut czytania

Za muzykę do obrazu z Joaquinem Phoeniksem odpowiada Jonny Greenwood, czyli gitarzysta Radiohead. Poza jego kompozycjami w zestawie znajdą się utwory Can czy Neila Younga. W opublikowanej liście utworów pojawił się także „Spooks”, którego wykonawca ma być dopiero ujawniony, ale już wcześniej wyciekła do sieci informacja, iż będzie to nowe nagranie Radiohead.

Płyta ze ścieżką muzyczną trafi do sklepów 15 grudnia. Oto tracklista:
„Shasta” – Jonny Greenwood
„Vitamin C” – Can
„Meeting Crocker Fenway” – Jonny Greenwood
„Here Comes the Ho-Dads” – The Marketts
„Spooks” – TBD
„Shasta Fay” – Jonny Greenwood
„Les Fleur” – Minnie Ripperton
„The Chryskylodon Institute” – Jonny Greenwood
„Sukiyaki” – KYU Sakamoto
„Adrian Prussia” – Jonny Greenwood
„Journey Through the Past” – Neil Young
„Simba” – Les Baxter
„Under the Paving-Stones, the Beach!” – Jonny Greenwood
„The Golden Fang” – Jonny Greenwood
„Amethyst” – Jonny Greenwood
„Shasta Fay Hepworth” – Jonny Greenwood
„Any Day Now” – Chuck Jackson”

Dzieło „Inherent Vice” stanowi adaptację powieści Thomasa Pynchona wydanej w Polsce pod tytułem „Wada ukryta”. Akcja książki rozgrywa się w Los Angeles w 1969 roku. Prywatny detektyw Larry Doc Sportello (Joaquin Phoenix) dostaje od swojej byłej dziewczyny (Reese Witherspoon) cynk o planowanym porwaniu jej obecnego przyjaciela. Niedługo potem znikają obydwoje. Doc stara się rozwiązać zagadkę. Tropiąc porywaczy, natyka się na zblazowanych policjantów, zbrojących się czarnych nacjonalistów, zwalczających miejską partyzantkę faszyzujących Aryjskich Braci, a także złowrogą i tajemniczą organizację Złotego Kła. Doc odkrywa mimochodem to, co stanowi „wadę ukrytą” cywilizacji.

W obsadzie znaleźli się także Benicio Del Toro, Owen Wilson, Martin Short, Jena Malone, Josh Brolin, Katherine Waterston, Peter McRobbie i Timothy Simons. Joanna Newsom pełni rolę narratorki.

Paul Thomas Anderson („Aż poleje się krew”, „Mistrz”) nie tylko wyreżyserował film, ale jest również autorem jego scenariusza oraz producentem.

Do szerokiej dystrybucji dzieło ma trafić 12 grudnia.