Cardi B reformuje Grammy

20 grudnia 2018
ok. 1 minuta czytania

W tym roku wśród nominowanych do nagród Grammy znalazły się albumy „Invasion of Privacy” Cardi B oraz imienna płyta H.E.R. Oba te longplaye zostały wydane jedynie w formie cyfrowej na platformach streamingowych oraz na winylach. Fani nie mieli możliwości kupienia płyt CD.

Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od momentu, gdy CD zaczęły podbijać rynek muzyczny. Pierwszymi płytami wydanymi na CD, które otrzymały nominacje były „Thriller” Michaela Jacksona oraz „Synchronicity” The Police z 1984 roku.

W pierwszym półroczu 2018 roku sprzedaż albumów hiphopowych wydanych na CD spadła aż o 39 procent. Inne gatunki mają się nieco lepiej. Rockowych płyt sprzedano o 9 procent mniej, popowych o 7 procent, a country o 11 procent.

Cardi B to amerykańska hiphopowa artystka, która wcześniej była egzotyczną tancerką. W 2017 roku podpisała kontakt wydawniczy z Atlantic Records. Spory sukces przyniósł jej utwór „Bodak Yellow”, który otrzymał nominację do Grammy w kategorii Best Rap Performance i Best Rap Song (obie nagrody zgarnął Kendrick Lamar). Pod koniec października 2017 do sieci trafił utwór „Motor Sport” z udziałem Cardi B, Migos i Nicki Minaj. Wcześniej ze swoim narzeczonym, Offsetem z Migos hiphopowa gwiazda nagrała piosenkę „Lick”. Zrealizowała również z Bruno Marsem „Finesse Remix”. Jej debiutancka płyta „Invasion of Privacy” ukazała się 6 kwietnia.