Charles Aznavour nie żyje

1 października 2018
ok. 1 minuta czytania

Mający ormiańskie korzenie Charles Aznavour nazywany był francuskim Frankiem Sinatrą. Informację o śmierci artysty podał dziś francuski minister kultury Françoise Nyssen. Artysta zmarł w swoim domu w Alpilles we Francji.

Charles Aznavour urodził się jako Shahnour Vaghinag Anavourian w rodzinie ormiańskich emigrantów w Paryżu w 1924 roku. Piosenkarz w młodym wieku porzucił szkołę, by zająć się aktorstwem. W 1946 roku odkryła go Edith Piaf i następnie zaprosiła na trasę koncertową w USA. Pierwszą płytę „Charles Aznavour chante… Charles Aznavour” artysta wydał w w 1953 roku.

Podczas trwającej blisko 8 dekad kariery Aznavour opublikował albumy w języku francuskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim i niemieckim, sprzedając 180 milionów płyt. Pracował z Edith Piaf, Frankiem Sinatrą, Lizą Minnelli i wieloma innymi. Jego utwory przerabiali między innymi Ray Charles, Bing Crosby czy Fred Astaire.

Zagrał w kilkudziesięciu filmach, m.in w takich klasykach kina europejskiego jak „Czarodziejska góra”, „Blaszany bębenek” czy „Sprzedawca kapeluszy”.