Chiwetel Ejiofor zagra Felę Kuti

14 maja 2010
ok. 2 minut czytania

Biografia muzyka doczekała się już wersji scenicznej i to na jej podstawie powstanie film. Spektakl po raz pierwszy został wystawiony w skromnej oprawie we wrześniu 2008 roku. Przedstawienie oceniono bardzo wysoko a grający główną rolę Sahr Ngaujah zebrał mnóstwo pozytywnych recenzji.

Fela Kuti uchodzi za ikonę afro-beatu. Urodził się w 1938 roku. Jego matka walczyła o równouprawnienie kobiet, ojciec był natomiast protestanckim pastorem i dyrektorem szkoły. Jego bracia byli cenionymi w Nigerii lekarzami. Fela miał również zająć się medycyną, porzucił jednak studia w Londynie, by zająć się muzyką. Już podczas nauki w Trinity College of Music założył pierwszy zespół, Koola Lobitos, grający mieszankę afrykańskiego jazzu i funku, nazwany później afro-beatem. Kiedy trafił z grupą do Stanów, odkrył ruch Black Power, który silnie wpłynął na jego twórczość (przemianował zespół na Afrika 70) i poglądy polityczne (Kuti był działaczem na rzecz praw człowieka). W 1970 roku ukazał się album „Zombie”. Płyta zdobyła uznanie publiczności, ale nie rządu, który z pomocą tysiąca żołnierzy zaatakował studio grupy i towarzyszącą mu komunę Kalakuta Republic. W wyniku zamieszek zginęła matka Kutiego a on sam został dotkliwie pobity. Rok później, dla upamiętnienia ataku, poślubił 28 kobiet. Później wprowadził system rotacyjny, zatrzymując „zaledwie” 12 żon. Artysta co raz bardziej angażował się w politykę, zakładając własną partię oraz startując w wyborach prezydenckich. Jego kandydatura nie została jednak przyjęta. W latach 80. ponownie został zaatakowany przez rząd. Trafił wówczas do więzienia pod zarzutem przemytu obcej waluty. Na wolność wyszedł po 20 miesiącach. Rozwiódł się wówczas ze swymi żonami i zaczął nagrywać płyty z grupą Egypt 80, z którą z sukcesem koncertował po Stanach Zjednoczonych i Europie. W latach 90. jego aktywność muzyczna wyraźnie zmalała. W 1993 roku wraz z 4 członkami organizacji Afrika 70 został oskarżony o zabójstwo. Artysta zmarł w 1997 roku na AIDS. Na jego pogrzeb przyszło ponad pół miliona osób. Za życia Fela Kuti wydał ponad 30 albumów, z których za najważniejszy uznaje się „Black President” z 1981 roku.

W filmowej wersji musicalu w roli głównej wystąpi Chiwetel Ejiofor, który ostatnio zagrał w thrillerze „Salt”. Za kamerą staje Steve McQueen, autor dramatu „Głód”.