Chuck Berry, pionier rock and rolla, nie żyje

19 marca 2017
ok. 1 minuta czytania

Jesienią 2016 roku muzyk zaskoczył fanów i zapowiedział nową, pierwszą od blisko 40 lat, płytą „Chuck”. Longplay planowany był na 2017 rok. .

Urodził się 18 października 1926 roku. Był jednym z pionierów rock and rolla, znakomitym kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Był twórcą tzw „kaczego chodu” (duck-walk) z gitarą. Podobno wymyślił go, by ukryć wygnieciony garnitur ze sztucznego jedwabiu.

Berry zaczął muzyczną karierę na początku lat 50. Zainspirowany był twórcami z lat 40., takimi jak gitarzysta Carl Hogan, jazzman Charlie Christian czy bluesman T-Bone Walker. Sam miał wpływ na takich artystów jak Bob Dylan, The Beatles, The Rolling Stones czy Jimi Hendrix.

Jego numer „You Never Can Tell” wybrzmiewa w kultowej, tanecznej scenie w „Pul Fiction” Quentina Tarantino z udziałem Johna Travolty i Umy Thurman.

W 1986 Chuck Berry, jako pierwszy muzyk, został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, a w 1989 do St. Louis Walk of Fame. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.