Clutch na Pol\’and\’Rock Festival

25 stycznia 2021
ok. 1 minuta czytania

Założony w 1991 roku zespół debiutował dwa lata później wydawnictwem \”Transnational Speedway League\”. Clutch ma na koncie 12 albumów, a od 2008 roku ich płyty wydawane są przez należącą do zespołu wytwórnię Weathermaker. Muzyka, którą gra wywodzący się z Germantown w stanie Maryland kwartet, to kwintesencja amerykańskiego hard rocka. Wielowymiarowe brzmienie, sięgające po inspiracje do nostalgicznych dźwięków bluesa i amerykańskiej muzyki folkowej, które łączą z elementami przywodzącymi na myśl psychodeliczne kawałki z lat 60. ubiegłego wieku, jest przesycone poczuciem ogromnej twórczej wolności.

Zespół nie tylko przetrwał prawie 3 dekady na dynamicznym rynku muzyki rockowej, ale wciąż zdobywa nowe rzesze fanów. Mimo tego, że każda z ich płyt czerpie inspiracje z różnych źródeł – kapela grała ciężki alt-metal na początku lat 90., eksperymentowała z funkowym i psychodelicznym klimatem na początku nowego tysiąclecia (\”Texan Book of the Dead\”) i sięgała po folkowo-bluesowe brzmienie na \”Electric Worry\” z 2007 – Clutch pozostaje wierny czystej mocy hard rockowego grania, które porywa za sobą tłumy. Najnowsze wydawnictwo kapeli, \”Fortunate Son\” z 2019 to świeże nagranie klasycznego singla i część Weathermaker Vault Series, którą muzycy promowali podczas europejskiej trasy koncertowej.

Skład kapeli: Tim Sult (gitara), Dan Maines (gitara basowa), Jean-Paul Gaster (perkusja) i Neil Fallon (wokal, gitara rytmiczna).

Wcześniej udział potwierdzili m.in. Limp Bizkit i Dropkick Murphys.