Collage i Osada Vida też na Metal Hammer Festival

9 lutego 2015
ok. 3 minut czytania

27 czerwca w katowickim Spodku odbędzie się nowa, progresywna odsłona festiwalu Metal Hammer. Wcześniej udział potwierdzili Dream Theater i Riverside, a także Evergrey i Tides From Nebula. Teraz dołączają Collage i Osada Vida.

Collage to niekwestionowana legenda rocka progresywnego. Założycielami i liderami zespołu są gitarzysta Mirek Gil i perkusista Wojtek Szadkowski. To oni w 1984 roku założyli zespół Blue Island, podwaliny Collage. Debiutancki album zespołu, „Baśnie”, ukazał się po koniec 1990 roku. Rok 1994 był bardzo ważny w historii kapeli, to wtedy podpisano kontrakt muzyczny z holenderską wytwórnią SI Music i rozpoczęto rejestrowanie, jak się później okaże, kluczowego materiału – „Moonshine”. W 1995 roku, dzięki firmie Roadrunner Records, album trafił na rynki całego świata, w tym do Japonii i Korei. Płyta „Moonshine” wzbudziła ogromne zainteresowanie, zdobyła uznanie krytyków i fanów. Do dziś uważana jest za jedną z najważniejszych płyt prog-rockowych lat 90. W kolejnych latach zespół wydał krążki – „Zmiany” (1994), „Changes” (1995) oraz ostatni jak dotąd album „Safe” (1996). Collage wielokrotnie koncertował za granicą, między innymi w Związku Radzieckim, w Szwecji, Niemczech i Holandii. W 1996 roku zawiesił działalność, a muzycy współpracowali z innymi wykonawcami (m.in. z Anitą Lipnicką) oraz wydawali płyty solowe. Jesienią 2002 roku Collage wznowił na krótko działalność występując na koncercie poświęconym pamięci Tomka Beksińskiego. W 2004 roku ukazało się ich koncertowe wydawnictwo DVD „Living In The Moonlight”, a Collage na dłuższy czas zawiesił swoją działalność. Muzycy występowali w tym czasie w kilku innych projektach między innymi: Believe, Satellite, Peter Pan czy Mr Gil.

W listopadzie 2013 roku grupa reaktywowała się w niemal klasycznym składzie. Dotychczasowego wokalistę zastąpił Karol Wróblewski, na co dzień współpracujący z Mirkiem Gilem w Believe. Zespół postanowił przypomnieć się fanom grając w 2013 i 2014 roku blisko 30 niezwykle energetycznych i świetnie ocenionych koncertów. Zwieńczeniem tego etapu działalności był rejestrowany na DVD i CD, rocznicowy koncert Moonshine 20th Anniversary Live Show, który odbył się 17 stycznia 2015 roku w warszawskim klubie Progresja Music Zone. Dzień później muzycy zagrali kolejny świetny koncert, tym razem w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce. Collage pracuje obecnie nad zupełnie nowym materiałem.

Osada Vida to współczesne spojrzenie na rockową muzykę. Czerpiąc z klasyki gatunku, wychodzą równocześnie krok w przód, zaskakując świeżością, brzmieniem i umiejętnościami.

Zespół założony w 1997 roku ma w swoim dorobku trzy płyty demo oraz bardzo ciepło przyjęte oficjalne płyty: „Three Seats Behind A Triangle” (2006/2007), „The Body Parts Party” (2008), „Uninvited Dreams” (2009), „Particles” (2013) oraz „The After-Effect” (2014). Ponadto kapela wydała także DVD zatytułowane „Where The Devils Live”, zawierające zapis koncertu w Teatrze Śląskim w Katowicach w listopadzie 2011 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje album „Particles”, który okazał się punktem zwrotnym w ich karierze. Płyta nagrana z nowym wokalistą Markiem Majewskim, który zastąpił w tym miejscu grającego również na basie Łukasza Lisiaka, wytyczyła nowy kierunek. Kierunek ten kontynuowano na ich najnowszym studyjnym albumie – „The After-Effect”. Płyta ukazała się w Polsce 3 listopada ubiegłego roku

Bilety w następujących kategoriach cenowych już w sprzedaży:

Ceny biletów (przedsprzedaż):
160 zł – płyta
185 zł – sektor czerwony i niebieski do 10 rzędu
155 zł – sektor niebieski od 11 rzędu
255 zł – sektory H, J
350 zł – loża

W dniu koncertu bilety droższe o 20 zł.

Miejsca sprzedaży biletów:
Shop.metalmind.com.pl, Ticketpro.pl, Eventim.pl, eBilet.pl, Biletin.pl i Ticketportal.pl.