Cool Kids Of Death, Paula i Karol i Minerals na OFF-ie

20 maja 2012
ok. 2 minut czytania

Łódzka grupa Cool Kids Of Death należy do tych, które się albo kocha, albo nienawidzi – ale obojętnie przejść obok nich nie sposób. Zdefiniowali na nowo polską muzykę rockową wydanym przed dekadą debiutem, sprowokowali dyskusję pokoleniową opublikowanym przez Gazetę Wyborczą tekstem Kuby Wandachowicza „Generacja Nic”, a w 2011 roku zaszokowali wszystkich świetnym, choć niespodziewanie mocno elektronicznym, niemal tanecznym albumem „Plan ewakuacji”. Na OFF-ie zagrają na scenie Trójki.

Polka z Kanady i wrażliwiec z Warszawy. Paula Bialska i Karol Strzemieczny – sprawcy wielkiego poruszenia na rodzimej scenie niezależnej, jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat. Właśnie przypomnieli o sobie drugim albumem, bezpretensjonalnym i znakomitym „Whole Again”, na którym gościnnie udzielają się m.in. Radek Łukasiewicz (Pustki) i Piotr Zabrocki. Chwalą ich wszyscy, nie tylko w naszym kraju. Brytyjski „The Guardian” umieścił Paulę i Karola na liście młodych artystów, na których warto zwrócić uwagę, bo to zespół w rodzaju „przyjdź na nasz koncert i złamiemy ci serce, a potem je naprawimy”. Swoją drogą, Anglicy mogli właśnie przekonać się na własnej skórze jak to działa – kiedy czytacie te słowa, Paula i Karol, koncertem na festiwalu Liverpool Sound City kończą trasę po Wyspach.

Minerals porównywani, nie bez powodu, do Coldplay czy Radiohead, nawiązują – choćby przez cover „Odchodząc” – do twórczości Republiki. Dawno nie było w polskiej muzyce rockowej debiutu tak dojrzałego jak „White Tones”. Ich muzykę cechują niebanalne kompozycje, opierające się na bogatym, gitarowym brzmieniu i charakterystycznym wokalu Filipa Pokłosiewicza.

Impreza odbędzie się pomiędzy 3 a 5 sierpnia w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Wcześniej udział potwierdzili m.in. Iggy And The Stooges, Suicide, Death In Vegas, Black Face, Iceage oraz Colin Stetson, Swans, Kurt Vile, Battles i Doom.