Coroner i Obscure Sphinx na Metalmanii

4 listopada 2016
ok. 2 minut czytania

Najnowsza, XXIII edycja tego kultowego festiwalu odbędzie się 22 kwietnia w katowickim Spodku.

Coroner to jedna z najbardziej znanych, szanowanych i innowacyjnych formacji z nurtu technicznego thrash metalu, która w swojej twórczości doskonale łączy elementy muzyki metalowej z takimi stylami jak rock progresywny, muzyka klasyczna czy jazz. To właśnie o tym szwajcarskim trio mówi się, że jest to „Rush thrash metalu”. Dyskografia grupy liczy pięć studyjnych albumów, a zamyka ją płyta „Grin” z 1993 roku, po wydaniu której zespół zawiesił swoją działalność i reaktywowany został dopiero w 2011 w składzie Tommy Vetterli a.k.a Tommy T. Baron, Ron Broder oraz Marky Edelmann. Trzy lata później tego ostatniego zastąpił perkusista Diego Rapacchietti. W lipcu tego roku świat obiegła ekscytująca wiadomość – zespół po raz pierwszy od ponad dwóch dekad wraca do studia, by pracować nad nową płytą. Premiera tego albumu przewidziana jest na 2017 rok, a być może już podczas Metalmanii fani będą mogli usłyszeć pierwsze dźwięki z tej płyty na żywo.

Kolejnym potwierdzonym zespołem jest polska grupa Obscure Sphinx, która wystąpi na Drugiej Scenie Festiwalu. Od samego założenia w 2008 roku kapela wytrwale buduje swoją pozycję swoistego fenomenu polskiej sceny metalowej. Zespół ze swoją charyzmatyczną wokalistką, plemiennymi wręcz rytmami i nieokiełznaną agresją ośmiostrunowych gitar z powodzeniem wpisuje się w szufladkę post-metal, dodając do tego elementy charakterystyczne dla doom czy black metalu co sprawia, że ich muzyka wymyka się klasyfikacjom i buduje nową jakość na rynku. Zespół zadebiutował w 2011 roku płytą „Anaesthetic Inhalation Ritual”, a 2 lata później ukazał się ich drugi album, „Void Mother”. We wrześniu tego roku wydane zostało najnowsze dzieło formacji; „Epitaphs” nagrane w całości na żywo, (autorem okładki jest Mario Duplantier z zespołu Gojira). Sam zespół tak komentuje swój występ na Festiwalu: „Jesteśmy niezwykle dumni, mogąc wziąć udział w wydarzeniu o takiej randze w historii ciężkiej muzyki w Polsce jak kolejna edycja Metalmanii. To będzie zaszczyt. A Wy spodziewajcie się jak zwykle rytuału na najwyższym możliwym poziomie”.

Bilety dostępne będą od 14 listopada na stronach:
Shop.metalmind.com.pl (kolekcjonerskie), Ticketpro.pl, Eventim.pl, eBilet.pl, Biletin.pl.

Poprzednia edycja Metalmanii odbyła się 8 marca, 2008 roku w katowickim Spodku, a wystąpiły wtedy takie gwiazdy jak m.in. Megadeth, The Dillinger Escape Plan, Overkill czy Satyricon.