Counting Crows – „Underwater Sunshine (Or What We Did On Our Summer Vacation)”

18 kwietnia 2012
ok. 2 minut czytania

Ujmując to mniej dyplomatycznie, po nie tak długiej chwili płyta „Underwater Sunshine (Or What We Did On Our Summer Vacation)” zaczęła mnie nudzić, choć mam wielką słabość do Counting Crows. Ich ciepłe, amerykańskie brzmienie i pełen emocji śpiew Duritza jakoś zawsze trafiały w moją wrażliwość. Było w ich muzyce coś szczerego, przekonującego i nawet jeśli nie genialnego, porywającego, w pewien sposób ujmującego, czasem nawet wzruszającego. Tu tego nie czuję, a raczej czuję rzadko. I w sumie ciężko się dziwić, bowiem „Underwater Sunshine” to zestaw coverów.

Amerykanie nie sięgają po klasyki czy przeboje. Wręcz przeciwnie, większość to mało znane utwory, które próbują zmienić w piosenki Counting Crows. W efekcie najczęściej mamy hybrydę oryginału i brzmienia ekipy Berkeley. Jets rock, folk, nie nazbyt swojskie country, odrobina bluesa. Niby są emocje, wiele propozycji jak „Untitled (Love Song)” (oryginalnie The Romany Rye) czy „Coming Around” (zapomnianej nieco grupy Travis) to naprawdę znakomite piosenki, z których Counting Crows wydobywają dodatkowy, nieznany walor. Mimo wszystko całość nuży i pozostawia niedosyt. Brakuje ognią, czegoś więcej niż brzmienia Crows i głosu Duritza.

„Underwater Sunshine (Or What We Did On Our Summer Vacation)” to tak naprawdę propozycja dla najbardziej zagorzałych fanów, dla który będzie to swoisty pamiętnik zespołu. Muzyczny zbiór wspomnień, inspiracji i wszystkiego, co ukształtowało Counting Crows. Kiedy jednak za kolejne cztery lat Kalifornijczycy zdecydują się nagrać płytę, prosiłabym o autorski materiał.