Cynthia Erivo jako Aretha Franklin

4 października 2019
ok. 2 minut czytania

Produkcja kolejnej części nagrodzonej Emmy antologii „Geniusz” rozpocznie się w listopadzie 2019 roku, a premiera planowana jest na 2020 rok. Laureatka nagród Tony, Emmy i Grammy – Cynthia Erivo – wcieli się w Arethę Franklin – muzyczną ikonę i 18-krotną laureatkę nagrody Grammy. Nadchodząca produkcja będzie pierwszą i jedyną autoryzowaną ekranizacją historią życia artystki, powszechnie uznawanej za królową muzyki soul. Zdjęcia rozpoczną się w listopadzie, a planowana premiera będzie miała miejsce w 2020 roku na antenie National Geographic, w 172 krajach i w 43 językach.

W produkcji nie zabraknie wielu z najważniejszych nagrań i największych hitów Franklin, pochodzących ze zbiorów Warner Music. Wśród nich usłyszymy m.in. „I Never Loved a Man (The Way I Love You)”, „Chain of Fools”, „Don’t Play That Song”, „Since You’ve Been Gone” i „Baby I Love You”. Ponadto, w serii widzowie będą mieli szansę zobaczyć wykonania „I Knew You Were Waiting for Me”, „Freeway of Love” i „Sisters Are Doin' It for Themselves”.

– Odkąd byłam dziewczynką, Aretha Franklin stanowiła dla mnie źródło inspiracji – mówi Cynthia Erivo. – Jej siła, pasja i dusza są doskonale wyczuwalne w jej dziedzictwie, nie tylko jako artystki, lecz również jako ikony praw humanitarnych i obywatelskich. Wielkim zaszczytem jest dla mnie możliwość nadania jej dziedzictwu nowego życia oraz ukazania pełni jej historii, człowieczeństwa i geniuszu. Franklin miała ogromny wpływ na to, czego jako artystka nauczyłam się o możliwościach swojego głosu. Jestem zaszczycona i podekscytowana tym, że mam swój udział w dzieleniu się jej geniuszem.

– Cynthia Erivo mnie zachwyciła. Jest nie tylko prawdziwą gwiazdą, lecz również uduchowioną muzyczną artystką o niezwykłej głębi – mówi producent Brian Grazer. – Cynthia jest idealną osobą do ukazania głęboko ludzkiej historii stojącej za geniuszem Arethy.

Choć nie umiała czytać nut, Aretha Franklin sama nauczyła się grać na pianinie, a już w wieku 12 lat zaczęła nagrywać piosenki i śpiewać na trasach gospel z ojcem. Pierwszy kontrakt płytowy podpisała jako 18-latka z Columbia Records. W 1966 roku przeniosła się do Atlantic Records, gdzie nagrała wiele swoich najbardziej znanych piosenek. W 1979 roku rozpoczęła się jej 40-letnia prywatna i zawodowa przyjaźń z Clive’em Davisem, który wyprodukował wiele z jej hitów, w tym najlepiej sprzedającą się piosenkę w jej karierze „I Knew You Were Waiting (For Me)”, duet z George’em Michaelem. Legendarna wokalistka jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów muzycznych wszech czasów, z ponad 75 milionami sprzedanych płyt na całym świecie. Głos Arethy Franklin został uznany za „zasoby naturalne” w jej rodzinnym stanie Michigan.