Cynthia Erivo jest Arethą Franklin

7 grudnia 2019
ok. 2 minut czytania

Produkcja kolejnej części nagrodzonej Emmy antologii \”Geniusz\” rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku, a premiera planowana jest na 2020 rok. Laureatka nagród Tony, Emmy i Grammy – Cynthia Erivo – wciela się w Arethę Franklin – muzyczną ikonę i 18-krotną laureatkę nagrody Grammy. Nadchodząca produkcja będzie pierwszą i jedyną autoryzowaną ekranizacją historią życia artystki, powszechnie uznawanej za królową muzyki soul.

W produkcji nie zabraknie wielu z najważniejszych nagrań i największych hitów Franklin, pochodzących ze zbiorów Warner Music. Wśród nich usłyszymy m.in. \”I Never Loved a Man (The Way I Love You)\”, \”Chain of Fools\”, \”Don\’t Play That Song\”, \”Since You\’ve Been Gone\” i \”Baby I Love You\”. Ponadto, w serii widzowie będą mieli szansę zobaczyć wykonania \”I Knew You Were Waiting for Me\”, \”Freeway of Love\” i \”Sisters Are Doin\' It for Themselves\”.

– Odkąd byłam dziewczynką, Aretha Franklin stanowiła dla mnie źródło inspiracji – mówi Cynthia Erivo. – Jej siła, pasja i dusza są doskonale wyczuwalne w jej dziedzictwie, nie tylko jako artystki, lecz również jako ikony praw humanitarnych i obywatelskich. Wielkim zaszczytem jest dla mnie możliwość nadania jej dziedzictwu nowego życia oraz ukazania pełni jej historii, człowieczeństwa i geniuszu. Franklin miała ogromny wpływ na to, czego jako artystka nauczyłam się o możliwościach swojego głosu. Jestem zaszczycona i podekscytowana tym, że mam swój udział w dzieleniu się jej geniuszem.

– Cynthia Erivo mnie zachwyciła. Jest nie tylko prawdziwą gwiazdą, lecz również uduchowioną muzyczną artystką o niezwykłej głębi – mówi producent Brian Grazer. – Cynthia jest idealną osobą do ukazania głęboko ludzkiej historii stojącej za geniuszem Arethy.

Choć nie umiała czytać nut, Aretha Franklin sama nauczyła się grać na pianinie, a już w wieku 12 lat zaczęła nagrywać piosenki i śpiewać na trasach gospel z ojcem. Pierwszy kontrakt płytowy podpisała jako 18-latka z Columbia Records. W 1966 roku przeniosła się do Atlantic Records, gdzie nagrała wiele swoich najbardziej znanych piosenek. W 1979 roku rozpoczęła się jej 40-letnia prywatna i zawodowa przyjaźń z Clive\’em Davisem, który wyprodukował wiele z jej hitów, w tym najlepiej sprzedającą się piosenkę w jej karierze \”I Knew You Were Waiting (For Me)\”, duet z George\’em Michaelem. Legendarna wokalistka jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów muzycznych wszech czasów, z ponad 75 milionami sprzedanych płyt na całym świecie. Głos Arethy Franklin został uznany za \”zasoby naturalne\” w jej rodzinnym stanie Michigan.