Czesław Śpiewa i nienawidzi Polski

13 października 2014
ok. 2 minut czytania

– Całość klipu inspirowana jest filmami instruktażowymi z lat 90. i chcieliśmy też w tym stylu utrzymać estetykę obrazu, stąd nagranie kamerą VHS – opowiada operator, Barbara Kaniewska.

Wspomniana kamera używana była po raz ostatni w 2006 roku podczas kręcenia pewnej polskiej telenoweli.

W nagraniu gościnnie wystąpili Robert Gonera , który zagrał polskiego męża na emigracji, Birgitte Raaberg ( Lars Von Trier „Królestwo” ) oraz dzieci Ada i Miłosz, wyłonieni z castingu ogłoszonego na Facebooku zespołu. Narratorem w teledysku został Tomasz Knapik – lektor filmowy, radiowy i telewizyjny.

Reżyserem jest, od lat współpracującym z formacją, Mads Nygaard Hemmingsen, który w 2013 roku dostał Grand Prix na Yach Film Festiwal za „Postój zimowy”. Scenografię w Teatrze Kwadrat grupa zawdzięcza Katarzynie Pielużek.

Wideo można obejrzeć tutaj.

Longplay „Księga Emigrantów. Tom I” miał premierę 6 października.

Oto tracklista:
„Milion na rok”
„Nienawidzę cię Polsko!”
„Z dala od rodaków”
„Do kościoła”
„Poszukaj męża”
„Dom na budowie”
„Biały Murzyn”
„Łabędzie”
„Polski satelita”
„Tango Magister”
„Tato wyjedź”
„Rarytas”
„Owce”

Zespół Czesław Śpiewa ma na koncie prawie 13 milionów wyświetleń pierwszego, wielkiego hitu „Maszynka do świerkania”, który podbił listy przebojów zdobywając m.in. pierwsze miejsce w radiowej Trójce. Na dorobek formacji składają się album „Debiut” (2008), który sprzedał się w nakładzie blisko 100 tysięcy i pokryty podwójną platyną krążek „POP” (2010). Ostatnia płyta, „Czesław Śpiewa Miłosza” (2011) zbliża się do złotego statusu.