Deafheaven dwa razy w Polsce

8 czerwca 2018
ok. 3 minut czytania

Deafheaven zagrają na dwóch klubowych koncertach w Polsce w ramach promocji nadchodzącego albumu \”Ordinary Corrupt Human Love\” spod skrzydeł wytwórni Anti- Records. Muzycy pojawią się 13 września w warszawskich Hybrydach i 14 września w poznańskim U Bazyla. Jako gość specjalny na trasie wystąpi w obu miastach sludge\’owa Inter Arma z Richmond.

W 2010 roku wokalista George Clarke i gitarzysta Kerry McCoy postanowili rozpocząć projekt Deafheaven. Tylko rok zajęło im skomponowanie i nagranie materiału na debiutancki album studyjny \”Roads To Judah\”, który wydała wytwórnia Deathwish, a potem ruszyli z koncertami. Może w tamtym czasie to nie było jeszcze takie oczywiste, ale zespół miał od zawsze skłonności do opustoszenia i lirycznego romantyzmu. Jednak drzwi do wielkiej kariery otworzył im, tak naprawdę, album \”Sunbather\” wydany w 2013 roku. Ten muzyczny killer pozwolił Deafheaven zadebiutować na prestiżowej liście Billboard 200 (na 130 pozycji), a w notowaniu Top Heatseekers dotarli aż na 2 miejsce. Krytycy byli zgodni, że to muzyczne arcydzieło. Rok 2015 to rok zmian. Zespół podpisał kontrakt z wytwórnią ANTI- (label bliźniaczy Epitaph Records) i wydali album \”New Bermuda\”. Spin Magazine ulokował tę płytę na 12 miejscu najlepszych wydań 2015 roku. Muzycy bezkompromisowo eksperymentują z gatunkiem black metalu od pierwszych nagrań. W ich twórczości możemy usłyszeć inspiracje shoegaze’em, post-rockiem, a sam McCoy uważa, że inspirują się także alternatywnym rockiem i wczesnym thrash metalem. Deafheaven, obok takich artystów jak Agalloch, Alcest, Oathbreaker, zaliczani są do nowego gatunku, jakim jest blackgaze, który poślubia surową, obcą instrumentalność black metalu z łagodnymi, sennymi pejzażami shoegaze’u. Trudno szukać drugiego, tak oryginalnego bandu na szeroko pojętej scenie metalowej, dlatego zbudowali sobie tak lojalny fanbase. Fani czekali 3 lata na nowości od swoich ulubieńców i właśnie w tym roku muzycy uraczyli nas singlem \”Honeycomb\” do którego powstał klip, a wszystko to jest zapowiedzią dużego dobra, jakim bez wątpienia będzie czwarty, studyjny album Deafheaven \”Ordinary Corrupt Human Love\”, który wydany zostanie 13 lipca nakładem Anti- Records.

Muzyka Inter Arma opiera się wszelkiemu generalizowaniu i kategoryzacji, ale jeśli jest jedna rzecz konsekwentnie prawdziwa, to, że kwintet z Richmond ma niezrównane poczucie zasięgu. Niewielu artystów dziś potrafi doskonale oddać złożoność, tak jak to robi Inter Arma (po łacinie \”w czasie wojny\”). Zespół tworzy straszne i często prześladujące portrety ludzkości poprzez muzykę, która jest głęboko organiczna, ale wciąż mistyczna i nowoczesna. Na swoim koncie mają 3 EPki i 3 długograje, a ich dyskografię zamyka świetny materiał \”Paradise Gallows\” wydany pod szyldem Relapse Records. Teraz będziemy świadkami tego wciągającego show, w które Inter Arma porywa nawet najbardziej wybrednych słuchaczy.

13 września / g.19:30
Hybrydy / Warszawa
Bilety:
79 – pwevents.pl/bilety/deafheaven/621/142
84 – Biletomat, eBilet, Eventim, Ticketmaster, Ticketclub, klub Proxima
89 – w dniu koncertu

14 września / g.19:30
Klub u Bazyla / Poznań
Bilety:
79 – pwevents.pl/bilety/deafheaven/622/142
84 – Biletomat, eBilet, Eventim, Ticketmaster, Ticketclub, CIM, Rock Long Luck
89 – w dniu koncertu