Die Antwoord – „$O$”

28 października 2010
ok. 1 minuta czytania

Każdy śledzący internet i telewizje muzyczne musiał się z nimi w tym roku zetknąć. Prowokujące klipy do „Enter the Ninja” czy „Evil Boy” zwróciły na nich uwagę milionów osób. Polacy mogli ich ponadto zobaczyć podczas Open’era, nic więc dziwnego, że południowoafrykańskie trio dorobiło się u nas licznej grupy fanów.

O ile ich kreacja artystyczna rzeczywiście jest intrygująca, o tyle zaskakująco mało jak na tak chwaloną grupę mają do zaprezentowania muzycznie. Słuchając długogrającego wydawnictwa „$O$” już od połowy rzeczywiście chce się kogoś poprosić o pomoc, a najlepiej o wyłączenie albumu. Muzyka Die Antwoord jest do bólu schematyczna i nudna. Zaciekawi na dziesięć minut, ale gdy już oswoimy się z głośnymi podkładami i intrygującym głosem Yo-Landi Vi$$er, stwierdzimy, że w zasadzie szkoda czasu, aby dalej w to brnąć. Nie mają ciekawych tekstów, brakuje interesujących spostrzeżeń natury społecznej, o które aż by się prosiło u mieszkańców Kapsztadu.

Tak naprawdę z niby undergroundowego, nastawionego na hałas w muzycznym drugim obiegu zespołu, mamy modne zjawisko. Jeśli jednak bierzemy pod uwagę samą muzykę to ocena nie może być wysoka. Wystarczy, że poznamy 2-3 single. Potem mamy już jedynie wrażenie, że gdzieś to już słyszeliśmy.