Die Toten Hosen i Katarzyna Maciąg zapraszają na zamrożoną wyborową

27 września 2010
ok. 2 minut czytania

Obraz, w którym znalazł się utwór to „Hochzeitspolka” („Weselna polka”) współreżyserowany przez Przemysława Nowakowskiego. On też wraz z Ingo Haebem odpowiada za scenariusz. W roli narzeczonego Maciąg występuje Christian Ulmen.

– Na początku 2010 reżyser Lars Jessen zapytał czy możemy nagrać do jego filmu o polsko-niemieckich perypetiach, nasz kawałek „Eisgekühlter Bommerlunder” po polsku – opowiadają muzycy o okolicznościach nagrania „Zamrożonej wyborowej”. – Obejrzeliśmy film, uśmialiśmy się i oczywiście weszliśmy.

– W 1985 roku, w czasie kiedy w naszej ojczyźnie Niemczech graliśmy w najlepszym przypadku w domach zajętych na dziko albo w małych punkowych klubach, w Polsce już odbyliśmy małą trasę koncertową – dodają. – Z pomocą naszych rodzimych fanów udało nam się wtedy przedostać przez „żelazną kurtynę” i w maleńkich „konspiracyjnych” obiektach w kilku miastach rozsianych po Polsce zagrać kilka koncertów. Tylko jeden występ w Warszawie był oficjalnie zatwierdzony, resztę trasy zorganizowali i zrealizowali potajemnie jacyś ludzie. Odwiedziliśmy wtedy Gdańsk, Toruń, Warszawę, Łódź i Gliwice. Nawet jeśli okoliczności towarzyszące (benzyna: ciężko, scena: czasami, noclegi: rzadko) były z powodu nielegalnego charakteru tournée często bardzo trudne, to zawarliśmy wtedy przyjaźnie, które przetrwały do dzisiaj. Nasz ówczesny menedżer trasy, Wojtek, nauczył nas „poprawnie” pić wódkę, a polski zespół Kobranocka, który był dowodem na to, że w Polsce działała wtedy prężna scena punkrockowa, stał się naszym wiernym towarzyszem. Od tego czasu byliśmy jeszcze kilkakrotnie w Polsce; takich przygód, jak za pierwszym razem, już nie było, ale zdobyliśmy wiele nowych przeżyć i nowych znajomości. Za każdym razem mieliśmy kilka powodów więcej, żeby znowu tu wrócić. Od naszej pierwszej wizyty u Was minęło już 25 lat. Ten jubileusz oraz fakt, że po raz pierwszy w historii zespołu nagraliśmy piosenkę w języku polskim musimy razem uczcić. Dlatego zagramy jesienią 2010 u Was małą trasę koncertową. Specjalnie dla Polski wydaliśmy również składający się z dwóch płyt album „Największe przeboje”, kompilację dokumentującą historię grupy. Wybór utworów sprawił nam mnóstwo radości. Cieszymy się już na koncerty i mamy nadzieję, że niektórzy z Was również się cieszą.

Klip do piosenki, powstały z fragmentów filmu, można obejrzeć na oficjalnej stronie kapeli.

Przypomnijmy, że grupa odwiedzi nasz kraj z 5 koncertami. Niemcy zagrają 5 października w Poznaniu (Eskulap), 6 października w Parlamencie w Gdańsku, 8 października w Warszawie (Stodoła), 9 października w krakowskim Kwadracie i 10 października we Wrocławiu (WZ).

Bilety na dwa ostatnie zostały już wyprzedane.