Doves – „Kingdom of Rust”

6 kwietnia 2009
ok. 2 minut czytania

Otwierający płytę „Jetstream” zdradza, że mamy do czynienie już z innym zespołem. Poszukującym, odważnym, ale i dojrzałym. Jak przyznają sami muzycy, za inspirację do tego utworu posłużyła im twórczość Vangelisa i rzeczywiście coś z „Wielkiego Elektronika” słychać. Podobnie jak w intro do „The Outsider”. Singlowy, a zarazem drugi na krążku tytułowy numer to już typowe Doves, z radiowym potencjałem, acz nie do końca urzekające. Szczęśliwie dalej robi się ciekawiej. Anglicy w szalenie intrygujący, ale i przystępny sposób łączą psychodeliczne klimaty z garażową surowością (naprawdę surowe gitary) i sobie właściwym drygiem do zgrabnych melodii. Bywa naprawdę ostro („The Outsider”), ale i niepokojąco („Birds Flew Backwards”). Jest dramaturgia z zaskakującym rozwinięciem („10:03) i zagrywki w stylu new wave („Compulsion”). No i mamy karuzelowo-walczykowe cudeńko niemal na miarę znanego z debiutu „Sea Song” („Spellbound”) a nawet koncertowego pewniaka – „Winter Hill”.

Wydaje się, że trochę tego wszystkiego za dużo, ale zapewniam, tak nie jest. Doves nie przytłaczają, nad wszystkim góruje bowiem kompozycyjna lekkość. Bo tak naprawdę to bardzo ładne melodie trochę tylko poszarpane, potargane, poplątane i przybrudzone.

Doves udało się osiągnąć coś, co udaje się niewielu i coraz rzadziej. Nagrali album. Nie zestaw przypadkowych piosenek z misją podbicia przebojów, lecz materiał, który należy chłonąć w całości cierpliwie smakując kolejne warstwy i dodatki. Za sprawą „Kingdom of Rust” Doves awansowali do pierwszej ligi brytyjskiego grania.