Dubska wystąpi przed UB40

23 czerwca 2015
ok. 2 minut czytania

Dubska to obecnie chyba najbardziej rozśpiewany polski zespół reggae. Na pierwszy plan wysunięty jest duet wokalistów: Dymitr Czabański i Marcin Muszyński, którzy często śpiewają w dwugłosowych harmoniach wokalnych. Grupa powstała w Bydgoszczy w 1999 roku i co z dzisiejszej perspektywy może dziwić – początkowo jej muzyka niemal pozbawiona była wokalu. W pierwszym okresie działalności zespołu sporo było dubowej przestrzeni a na główny plan wysunięta była jazzująca sekcja dęta. Było tak do momentu, kiedy w zespole pojawili się dwaj wspomniani wokaliści. Ich przyjście spowodowało zwrot w twórczości zespołu, który szybko wypracował własną formułę grania opartą na z jednej strony na reggae’owej pulsacji a z drugiej, nastawioną na tworzenie zgrabnych, lekkich i przebojowych piosenek.

Pierwsza oficjalna płyta zespołu – „Dubska” – ukazała się w 2005 roku i była jednym z najlepszych debiutów na polskiej scenie reggae. Największą popularność grupa Dubska zdobyła jednak w 2006 roku wydając album „Avokado” (drugi w jej oficjalnej dyskografii). Tytułowa piosenka z tego albumu bardzo dobrze przyjęła się na Liście Przebojów Trójki i nie schodziła z niej przez cztery miesiące.

W 2007 roku doszło do współpracy pomiędzy zespołem Dubska a Gerbertem Moralesem, mieszkającym w Moskwie i mającym rosyjsko-kubańskie korzenie liderem rosyjskiej grupy reggae Jah Division. Bydgoszczanie wystąpili z Moralesem na kilku dużych festiwalach w Polsce (m.in. Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival, Reggaeland) i Rosji (Nashestve) oraz nagrywali wspólną płytę „Dubska Division”.

W 2010 roku ukazała się kolejna płyta Dubska – „Loko-Loko”, która przyniosła kilka kolejnych przebojów, w tym „Mama” będący sztandarowym elementem koncertów grupy. Ostatnie wydawnictwo Dubska, które ukazało się w październiku 2013, to minialbum „Love & Culture” zawierający covery światowych mistrzów harmonii i melodii. Na płycie znalazły się m.in. utwory amerykańskiego duetu Everly Brothers, ojca stylu rocksteady – Hopetona Lewisa czy klasyków reggae: Boba Marleya i Black Uhuru. Prym wiodą tutaj piosenki o tematyce miłosnej.

Obecnie zespół pracuje nad nowym autorskim albumem, który powinien ukazać się jeszcze w tym roku.

Bilety w cenie 165 zł dostępne na Stodola.pl i LiveNation.pl.