Dużo polskich wykonawców na Spring Break

26 lutego 2015
ok. 6 minut czytania

Ten Typ Mes pojawił się w minionym roku na najważniejszych krajowych i zagranicznych scenach. Panowie radzący sobie świetnie w składzie 4-osobywym postanowili jednak podwyższyć poprzeczkę, dołączając do składu kolejnych muzyków. Ten Typ Mes po raz pierwszy zaprezentuje się więc podczas Spring Break w towarzystwie live bandu, na którego czele stanie Michał „Fox” Król, jeden z najbardziej utalentowanych producentów polskiej sceny elektronicznej i alternatywnej. Skład posługujący się biegle zbiorem instrumentów elektronicznych i akustycznych, będzie stanowić o organicznym charakterze piosenek na koncercie. Będzie to pierwszy koncert w takim kształcie. Ostatnia płyta „Trzeba było zostać dresiarzem”, podobnie jak „Kandydaci na szaleńców” pokryła się złotem i to one, wraz ze „Żbikami” stanowią trzon repertuaru Mesa. Każdy koncert jest jednak przekrojem singli i kultowych utworów z ponad dziesięcioletniej obecności Tego Typa Mesa na scenie.

Janek Samołyk to wrocławski wokalista, gitarzysta i autor piosenek. Jego muzyka trafia do słuchaczy lubiących zarówno alternatywne gitarowe brzmienia, jak i piosenkę poetycką. W Poznaniu muzyk zagra materiał z nowego albumu „Na prezent”, a także najlepsze utwory z dwóch wcześniejszych płyt.

Wydaną w maju 2014 EPką „Zaczyn” Les Ki wzbudził apetyt na krążek długogrający nie tylko wśród fanów indie-folku. Wspólna trasa z Edytą Bartosiewicz zwróciła uwagę polskiej publiczności i mediów. Świetny materiał zwrócił uwagę prasy muzycznej, która określa Leskiego mianem jednego z najbardziej obiecujących młodych muzyków.

Zagi pochodzi z Włodawy, pisze piosenki odkąd sięga pamięcią. Gra na gitarze i ukulele. Wydała już własnym sumptem dwa mini albumy – demo „Kilka słów o miłości” (2012) oraz EP-kę „UKE” (2013). Występowała w studiu Eski Rock i w studiu im. Agnieszki Osieckiej na antenie radiowej Trójki.

Inqbator inspiracje czerpie z różnych rejonów i brzmień około folkowych. Debiutancką EP-kę wydał własnym sumptem w 2013 roku. Aktualnie pracuje nad pełnowymiarowym debiutem, przy którym pomaga mu Patrick The Pan.

Lennox Row to enigmatyczny projekt z Krakowa – duet w wersji studyjnej i kwintet na scenie. Swoje brzmienie określają jako wypadkową żywego instrumentarium – perkusji, mandoliny, gitary basowej, kontrabasu oraz synthezatorów i szczypty elektroniki. Wypuścili już 2 EP-ki i singiel, który zwiastuje debiutancką płytę.

W lutym 2014 roku Bisquit wydali krążek „Lilly”, na którym znalazło się 12 premierowych kompozycji i piosenki kultowego w latach 70. zespołu 2+1. To trzeci krążek grupy, pierwszy po kilkuletniej przerwie w działalności zespołu.

Stonkatank to połączenie dynamiki i energii towarzyszącej graniu na żywo z ciągłością oraz sinusoidą nastrojów związaną z setami DJ-skimi. Ich muzyka stanowi fuzję tanecznej elektroniki, energicznej perkusji i indie-rockowych brzmień. Projekt tworzą Borys Kunkiewicz i Łukasz Bolo. Debiutancki album duetu ma wydać Kayax.

Krzysztof Zalewski – kompozytor, autor tekstów i multiinstrumentalista, uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Występował z Hey i Nosowską, współtworzy Muchy i Japoto, gra z Brodką. Po niemal dziesięciu latach od solowego debiutu wydał w pełni autorską płytę zatytułowaną „Zelig”.

Debiutowali w 2007 roku albumem „Terroromans”, którego sukces umożliwił im dotarcie do najważniejszych mediów i na największe polskie festiwale. Skład zespołu Muchy zmieniał się kilkukrotnie i z tria rozrósł się do formacji sześcioosobowej. W ubiegłym roku premierę miał czwarty album Much – „Karma Market”.

Już na początku kariery grupa Neony wygrała jarociński konkurs dla młodych zespołów. Poruszają się w stylistyce alternatywnego rocka, indie popu opartego na rytmicznych, tanecznych groovach. Ich debiutancki album, „Niewolnicy weekendu”, ukazał się w 2011 roku. Na wiosnę 2015 planowana jest kolejna płyta zespołu, który po trzech latach przerwy wraca do grania jako trio.

Formacja Trupa Trupa z Trójmiasta, polskiej publiczności świetnie znana przede wszystkim z ciepło przyjętego albumu „++” z 2010 roku. Na początku marca premierę będzie miał album „Headache”, który ukaże się dzięki angielskiej wytwórni Blue Tapes.

Dominika Groberska to 21-letnia autorka muzyki i tekstów. Występowała już na jednej scenie z Marceliną oraz Skubasem. Swoje pierwsze utwory zaczęła publikować w sieci pod nazwą Closeinsounds. Do swoich największych inspiracji zalicza Jeffa Buckleya oraz… Jamesa Deana.

Jazzpospolita to jedno z ciekawszych zjawisk na rodzimym rynku muzycznym, obecne na scenie od 2009 roku. Połączenie jazzowych harmonii, rockowych brzmień i klubowej dynamiki powoduje, że Jazzpospolita zjednuje sobie zwolenników z bardzo różnych kręgów i z powodzeniem występuje nie tylko na klubowych koncertach, ale też na dużych festiwalach jazzowych i popowo-rockowych. W październiku 2014 muzycy wydali czwarty album.

Krakowski zespół Die Flöte, wchodzący w skład kolektywu muzycznego Stajnia Sobieski. Chłopaki z Die Flöte grają razem od siedmiu lat, a przyjaźnią się jeszcze dłużej. Na koncie mają wydaną w domowych warunkach EP-kę „Plusk” z 2011 oraz długogrającą „Pizzę”. Za największy sukces członkowie zespołu poczytują sobie występ na scenie głównej Off Festivalu oraz natknięcie się na Slowdive podczas soundchecku.

Rycerzyki to krakowska szóstka silnie ze sobą związanych piosenkowych ludzików. Dotychczas opublikowali trzy utwory: „Mating Season”, „Rimemba” i „Hounds”. Wszystkie doczekały się bardzo ciepłego przyjęcia. Życzliwa krytyka wpisała je w konteksty różnych tradycji kombinowanego acz zwiewnego popu, przywołując nazwy Fleetwood Mac, Stereolab, Kate Bush czy Scritti Politti.

W swojej twórczości Mokrofon wychodzi poza typowe rockowe schematy tworząc muzykę o eklektycznym brzmieniu, wzmocnioną wyrazistym przekazem tekstowym. Zespół istnieje od grudnia 2010 roku i mocno wpisał się już w muzyczny pejzaż Wielkopolski. Prócz regularnych koncertów klubowych Mokrofon prezentował się szerszej publiczności przy okazji kilku festiwali.

Grupa Mjut zadebiutowała w 2007 roku piosenką „Do końca wszystkiego”, którą Piotr Kaczkowski umieścił na składance „minimax pl 4”. Kolejnym dużym krokiem było nagranie płyty. „Akcja ratowania ślimaków” (2011) przyniosła duszne i mroczne dźwięki, trochę melodii i kilka opowieści o zmaganiach młodości ze światem. Nowy materiał, którego zapowiedzią jest singiel „Tyle, ile chcę” przekonuje, że zespół postanowił spróbować swoich sił w klasycznej formule piosenkowej. Premiera albumu zaplanowana jest na wiosnę 2015.

Cosovel to projekt Izoldy Sorenson. Eksperymentalny pop, którego utwory są przetłumaczonymi na języki polski i angielski tekstami słoweńskiego poety, Srecko Kosovela. Formacja ma na swoim koncie niezwykle ciepło przyjętą EP-kę „Live in Studio” – utwory z niej znalazły się na playlistach licznych rozgłośni radiowych, w tym m.in. Programu Trzeciego Polskiego Radia – oraz kilkadziesiąt koncertów w klubach i na festiwalach. 30 stycznia miała miejsce premiera długogrającego albumu grupy.

Projekt We Draw A powstał latem 2012 roku we Wrocławiu i od samego początku związany jest z wytwórnią Brennnessel, w której muzycy wydali dwie EP-ki („Glimpse” i „Whirls”, obie w 2013). Naturalną kontynuacją tej drogi stał się debiutancki longplay zatytułowany „Moments”. To prawdopodobnie pierwsza polska płyta, która czerpie zarówno z IDM jak i EDM, i żaden z tych gatunków sobie nie przeszkadza.

Spring Break odbędzie się w dniach od 23 do 25 kwietnia w Poznaniu. Na imprezie zobaczyć będzie można ponad 70 wykonawców, w tym ogłoszonych wcześniej takich artystów jak Years & Years czy Mela Koteluk. W dniach 24 oraz 25 kwietnia działać będzie scena nocna Red Bull Mobile Collect w Projekcie Lab.

Bilety na drugą edycję Spring Break cieszą się sporym powodzeniem, dlatego polecamy nie zwlekać z ich zakupem. Na imprezę można kupić wyłącznie 3-dniowe karnety w cenie 79 zł. Są jeszcze dostępne na stronach: www.go-ahead.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl, www.ticketpro.pl, www.biletomat.pl oraz w sklepach sieci Empik, Media Markt i Saturn, a także w punktach stacjonarnych w Poznaniu: kasie Centrum Kultury Zamek, Centrum Informacji Miejskiej, Rock Long Lucku i Carton Shopie.